Ana sayfa Bankalar 18 Yaşından Küçüklere Banka Hesabı

18 Yaşından Küçüklere Banka Hesabı

399
0

               Bankacılık sektöründe bir çok firma bizlere hizmet vermektedir. Para çekmek, para yatırmak, havale, EFT, kredi gibi bir çok ihtiyaçlarımızda bizlere hizmet sunan bir çok bankalar var. Bankaların yasası gereği yararlanabilmemiz için 18 yaşını dolduran bireyler hesap açabilir, alım gönderim yada kredi işlemi gibi birçok işlerini halledebilir. Fakat 18 yaşını doldurmamış bireyler adına hesap açabilir mi? kendi adına hesap kartı alabilir mi? gibi farklı farklı bir çok sorular var. Evet 18 yaşını doldurmadan bir çok bankadan hesap açılabilir. Peki 18 yaşını doldurmadan banka hesabı açma nasıl olur sorusunun cevabına gelecek olursak.

18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Açma

                 Bazı bankalar 18 yaşını doldurmuş bireylerin banka işlemlerini hallederken 18 yaşından ufak bireylerinin, müşterilerinin işlemini de halledebiliyor. 18 yaşından ufak bireylere, müşterilerine yatırım hesabı yada kumbara dediğimiz hesap türünden açabilmektedir. 18 yaşından ufak bireylerin hesap açabilmeleri için bankaların yasası gereği sözleşmelerine uyulması dahilinde hesap açabilir. Bu şartlardan bir tane bireyin velisi ile bankaya gidip velisinin imzası dahilinde hesap açabilir. Aksi takdirde hesap açılamaz.

                     İlk defa hesap açacak olan 18 yaşından küçük bireyin velisinin imzası yada velisinin olması ile birlikte hesap açılmasında sakınca yoktur. Banka hesap açma işlemleri, bireysel müşteri ilişkileri bölümünden açılabilir. Görevliden talep edilir. Hesap açma işlemi gerçekleştirilir. Velinin kendisi, kimliği ve hesap açtıracak kişinin kimliği işlem yapabilmek için yeterlidir . İstek üzerine kumbara yada yatırım hesap türü açılabilir. Bu işlem gerektiğinde zorunlu kılınabiliyor . Burs alan 18 yaşını doldurmamış bireylerin, öğrencilerin hesap açma zorunluluğu olabiliyor.

                             Örneğin Öğrenciniz Parasız Yatılılık ve bursluluk sınavını kazandıysa  mecburen banka hesabı açılması gerekiyor ki burs hesabının öğrenci adına olması şart. Milli eğitim Müdürlüğünden gönderilen burs paraları sadece öğrencinin banka hesabına yatabiliyor.Dolayısıyla 18 yaşından küçük öğrencilere banka hesabı açılabiliyor. Ek olarak şunu da belirtelim ki burs paraları iel ilgili olarak burs paraları için istediğiniz bankadan hesap açtıramazsınız , öğrencinizin okulundan size belirtilen bankadan (velisi ile birlikte giderek) hesap açılması gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here