Ana sayfa Haberler 20 Yaş Altı Sokağa Çıkma İzni Nasıl Alınır? Çıkma Yasağı

20 Yaş Altı Sokağa Çıkma İzni Nasıl Alınır? Çıkma Yasağı

412
0

Coronavirüs salgını önlemlerinin kapsamı zamanla daha da genişletilmek yoluyla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde sokağa çıkma yasağı 65 yaş için uygulanırken güncel olarak bu yasağa 20 yaş altıda dahil edildi. Bu anlamda bir çok işi olan, rahatsız olan kişilerin de sokağa çıkmasına engel getirilirken vatandaşların merak ettiği husus 20 yaş altı kişilerin sokağa nasıl çıkacakları? Çıkanlara ne gibi yaptırımlar var? Sokağa çıkanların cezası nedir? Bunun gibi bir çok soru bulunuyor.

20 Yaş Altı Şehir Dışına Çıkabilecek?

65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkma yasağının ardından ülke genelinde şehir dışına çıkışlarda izne tabi tutuldu ve otobüs firmaları da bu izinler dahilinde yolcu alabilir hale geldi. Bu izinler dışında şehirlerarası yolculuk yapılması yasak. Nitekim genişletilen tedbirlerden bir tanesi de büyükşehirlerde ve Zonguldak iline giriş çıkışlara yasak konulması oldu.

Büyükşehirlere Giriş Çıkışlar

Sokağa çıkma yasağına 20 yaş altı kişilerinde alınması İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğünün ilgili yazısı ile tüm şehirlere duyuruldu. Ancak burada belirtilen koşulların yanında illerde Hıfsısıhha Kurullarının aldığı ayrı kararlarda bulunuyor. Bu anlamda yaptırımlarda daha yüksek olabiliyor. Bu gibi durumlardan bir tanesi de engellerin konulan yasakların esnetilmesi. Bu anlamda otobüs ile olmasa bile yasak konulan 31 il için seyahatin yapılmasındaki sebebin belirtilmesi kaydıyla özel aracı ile gideceklere Seyahat İzin Belgesi alınabilecek. Bu durumda kişiler özel aracı ile şehir dışı şehirler arası yolculuk yapabilecek.

Dışarıda Yakalanana Ceza

20 yaş altı kişilerin evden çıkışları yasak. Bu yasağa uymayanların yakalaması halinde 3150 Lira idari işlem uygulanıyor ve kişilerce ceza kesiliyor. Bu nedenle de banka, hastane, okul gibi özel işlerinin yapılmasına da engel konulmuş oldu.Yani kişiler hiçbir sebeple evden çıkamayacak.

20 Yaş Altı Yalnız Yaşayanlar Ne Yapacak?

20 yaş altı olarak evde yalnız yaşayan vatandaşlar ise bu süreçte ihtiyaçlarını nasıl gidereceğim sorusunu soruyor. Bu anlamda sizlere yardım yapabilecek kişiler 20 yaşın üstü kişiler. Bu kişilerden yardım talep edilmesi halinde sizlerin ihtiyaçları karşılanmış olacaktır. Ancak her koşulda daha önemli bir ihtiyacınız olması ve kimseye ulaşamamanız halinde devlet bu durumda olan kişilere yardımını yapıyor. Bu yardımı alabilmeniz için ise 112 numarayı arama ve talep oluşturmak olacaktır. Oluşturulan bu talepler neticesinde il ve ilçe vefa grupları sizlere dönüş yaparak gerekti destek ve yardımda bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here