Ana sayfa Nedir Çeyiz Hesabı Nedir Nasıl Başvurulur?

Çeyiz Hesabı Nedir Nasıl Başvurulur?

348
0

Çeyiz Hesabı Nedir? Çeyiz hesabına Nasıl Başvurulur? Çeyiz Hesabı Başvuru Şartları Neler?

Çeyiz hesabı ve devlet katkısı yönetmeliği Resmi gazetede yayımlandı. Böylelikle Çeyiz hesabı açacak kişilere yapılacak devlet katkısı oranı belirlendi.

Çeyiz hesabı ve devlet katkısının şartları ve  detaylarına geçelim:

Çeyiz hesabı ve devlet katkısı‘ndan faydalanabilmek için en önemli ve ilk şart  27 yaş sınırıdır. Buna göre evlilik yardımı almak isteyen kişiler 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması gerekiyor.

Ayrıca çeyiz yardımının aktarılacağı hesabın,bankaların yurt içi şubesine açılması gerekiyor ve bu hesabın   ‘ortak hesap’ olmaması gerekiyor.

Çeyiz hesabı açılması yaş sınırı:

18 yaşından küçükler adına velileri hesap  açabilecek ve bu hesaba 15 bin lirayı geçmeyen tutar şeklinde bir toplu para yatırılabilecek.

Faydalanmak isteyenler sadece bir kez – bir tek hesap açtıracak,birden fazla hesap açtırılmayacak ve bu hesaba da çeyiz hesabına ilişkin ödemeler düzenli olarak yapılacak.

Ne kadar ödeme yapılacak?Düzenli ödemenin alt sınırı ve üst sınırı nedir?

Düzenli aylık ödemelerde alt sınır 100 TL ve üst sınır ise 1.000 TL olması gerekiyor.Eğer ödemeler 3 aylık  yapılırsa da alt sınır 300 TL ike üst sınır 3000 TL oluyor.Aylık ödemenin  bir kereden fazla aksatılmaması gerekiyor.Bu ödemelerin 3 yıl boyunca yapılması gerekiyor.

Tek dönem de en fazla iki kez çekim hakkınız oluyor.Bu şartların sağlanmaması durumunda ise hesabınızın türü değiştiriliyor ve çeyiz hesabı özelliği iptal ediliyor.

Çeyiz hesabı Devlet katkısı nın hesaplanması nasıl olacak?

Öncelikle sizin yaptığınız birikimlerin toplamı hesaplanıp, toplam tutarın yüzde 20’sini (5 bin lirayı geçemeyecek miktarda) devlet katkısı yapılacak. Ödeme süresi 36 – 47 ay olanlar için, hesaptaki tutarın yüzde 10’u  kadar katkı olacak. (Bu da  4 bin lirayı geçmeyecek.) 48- 59 ay olanlar için  tutarın yüzde 15’i kadar olacak ( 4 bin 500 lirayı geçmeyecek)

Ödeme süresi 60 ay yada daha fazla ise  toplamın yüzde 20’si olacak ve 5 bin lirayı geçmeyecek.

Çeyiz Hesabına nasıl başvuru yapılır?

Başvuru için kişiler evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde evlilik cüzdanı ve ilk kez evlendiğine dair  belgeyle çeyiz hesabının bulunduğu bankaya başvuracak.

Ne zaman başvuru yapılacak? Yönetmelik yeni yayınlandı ancak 4 ay sonra yürürlüğe gireceğinden şimdilik başvuru yapılamıyor. Başvurular ancak 4 ay sonra yani 2016 Nisan  ayından sonra yapılabilecek

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here