Ana sayfa Devlet Destekleri 2020 Buzağı Destekleme Ne Zaman Ödenecek?

2020 Buzağı Destekleme Ne Zaman Ödenecek?

483
0

Buzağı destekleme ücretlerinin kaynağı olan Tarım ve Orman Bakanlığından gelecek haber buzağı desteği alacak çiftçilerin radarında. Hayvan yetiştiriciliği ile buzağı desteği yardımı alan çiftçilere paraları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilecek. 2018 yılının ikinci dönemine ait desteklemelerin ne zaman ödeneceği merak konusu.

2020 Buzağı Desteği Ne zaman Yatacak?

Buzağı desteği alabilmek için birkaç yıl öncesinden başvuran ve almaya hak kazanan çiftçilerin 2018-2 dönemine ait buzağı desteği ödemeleri için bakanlık henüz bir açıklama yapmadı. Beklentiler arasında Ocak sonuna doğru bu ücretin ödeneceği yönünde olsa da net bir tarihten bahsetmek mümkün değil.

2020 Buzağı Desteği Ne Kadar Ödenecek?

Buzağının yaşına, soyuna, yavrularına ve yetiştiricilik bölgesine göre yapılacak olan buzağı desteği rakamları şu şekilde;

  • Dört aylık ve üzerindeki buzağılar için hayvan başına 350 TL
  • Soy Kütüğü Kayıtlı hayvan başına 500 TL
  • Döl Kontrollü Boğa ve bu boğanın yavrularına ilave olarak hayvan başına 50 TL
  • Yetiştirildiği bölgeye göre ek olarak hayvan başına 200 TL

Buzağı Desteğinde Şartlar

Buzağı desteği yardımını alabilmek için öncelikli olarak şartlar bulunuyor. Bu şartların başında ise söz konusu hayvanların 2018 yılı içerisinde doğması, başvurunun birinci dönem için 01.10.2018 tarihine kadar  ikinci dönem için ise 01.04.2019 tarihine kadar yapılmış olması, doğmasından sonra en az dört aylık süre içinde yaşamış olması ve gerekli aşıların yapılmış olması gerekiyor.

Dört Aydan Önce Satılan Buzağı Destekleri

Buzağı desteğinde dört aylık bir sınır bulunuyor. Bu anlamda işletmede bu süreyi doldurmadan satılan yetiştiricilerin bu yardımdan faydalanabilmesi için en az 50 dişi sığırı olması gerekiyor. Burada yaşını doldurmadan satış için bağlı bulundukları il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapmaları ve hayvanların küpe numaralı ile bildirim yapmaları gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here