Ana sayfa Devlet Destekleri 2020 Genç Çitfçi Hayvan Dağıtım Tarihleri

2020 Genç Çitfçi Hayvan Dağıtım Tarihleri

358
0

2020 Genç Çitfçi Hayvan Dağıtım Tarihleri

Geçtiğimiz yıllarda çiftçiliği geliştirmek ve gençleri çiftçiliğe yönlendirmek amaçlı olarak yapılan projelerden birisi olan Genç Çiftçi projesi ile uygun koşulları sağlayan kişilere canlı hayvan ile maddi destekler verilmektedir. Bu anlamda başvuru yapan kişilere verilecek olan 2020 yılı genç çiftçi hayvan dağıtım tarihlerini merak edenler için hazırladığımız yazı sizlere rehber olacak nitelikte.

Genç Çiftçilere Hayvan Dağıtımı ve Maddi Destek

TİGEM tarafından verileceği duyurulan Genç Çiftçi Hayvan Projesi çiftçiliğe genç yaşlarda başvuran kişilere hayan ve maddi finansal destek olarak sağlanıyor. Bu anlamda proje kapsamında destek alma başvuruları sona erdi. Önceki yıllarda bu desteklerden faydalanmak isteyen ve başvuru yapan kişi sayısı 450 binin üzerinde olmasına karşın yapılan açıklamalarda 15 bin çiftçinin bu desteklerden faydalandığı belirtiliyor. Başvuruları Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü almıştı. Bu başvurular ile beklentiler arasında 116 bin 480 küçük baş, 43 büyükbaş bulunuyordu. Proje kapsamında almaya hak kazanan kişilere TİGEM tarafında imzalanan protokol gereği asil ve yedek listesi belirlenmiş durumda. Hayvan dağıtımları ise Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmıştı.

Destekten Vazgeçenler Ne Yapacak?

Hayvan dağıtımı ise hayvanın türüne göre farklı illerde yapılabiliyor. Örneğin manda yetiştiriciliğinde 48 il belirlenmiş durumda. Keçi yetiştiriciliğinde ise 27 il bulunuyor. Destekten faydalanmak isteyen kişiler daha önce belli tutarlarda para yatırmıştı. Bu yatırılan paralar destekten vazgeçen kişilere geri ödeniyor. Fakat hayvan desteği yada maddi desteğin bu yıl içerisinde devam edip etmeyeceği merak konusu. Nitekim bakanlık bu konuda henüz bir açıklama yapmış değil.

Hangi İllerde Dağıtıldı

Genç Çiftçi hayvan dağıtımı ve maddi destekleri geçtiğimiz yıllarda Niğde, Batman, Bingöl, Mardin, Tokat, Kırıkkale, Bursa, Kocaeli,  Balıkesir ve Zonguldak ile Mersin illerinin bazı ilçelerinde yapıldığı ve almaya hak kazananların listesi açıklanmıştı. Buralarda yapılan desteklerin 6 milyon liranın üzerinde olduğu, 18 ila 40 yaşlarındaki çiftçilere destek verildiği biliniyor. Burada verilen desteğin amaçları arasında gençlerin köylerden şehir merkezlere göçlerinin önlenmesi de bulunuyor. Başvuru yapan alamayan kişi sayısının çokluğu ile dağıtımın devam edip etmeyeceği bilinmeyenlerden. Söz konusu hayvan dağıtımları da Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünce belirleniyordu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here