Ana sayfa Bankalar 7-24 Döviz Altın Alım Satım Yapan Bankalar Yerler

7-24 Döviz Altın Alım Satım Yapan Bankalar Yerler

605
0

7/24 döviz/altın alım satımı yapan yerler kavramı, döviz ve altın alım satımı ile uğraşan kişilerin aklına genellikle döviz büroları ve kuyumcuları getirmekle birlikte, bu iş yerleri genellikle gün içerisinde belli saatlerde hizmet vermektedir. Döviz ve altın alımını kesintisiz yapan yerler ise, genellikle döviz ya da altın alım satımı yapılabilen bankalar ve yatırım siteleridir. Bankalar, çalışma sistemlerine göre farklılık gösterse de genelde 7/24 ya da 5/24 şeklinde döviz ve altın alım satımı yapmaktadır. Bu durum, özellikle 7/24 döviz ve altın alımı satımı yapılabilen bankalar, sürekli olarak kurları takip eden müşteriler için oldukça büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

7/24 Döviz ve Altın Alım Satımı

7/24 döviz/altın alımı satımı yapan yerler, genellikle banka binası, döviz büroları ya da kuyumcular gibi fiziksel binalar değil, belirli bankaların internet bankacılığıdır. Türkiye İş Bankası, Denizbank, Halk Bank, Garanti BBVA ve Akbank gibi büyük ve geniş müşteri profili olan bankalar, internet ve mobil bankacılık üzerinden 7/24 döviz alım satımı yapılmasına olanak sağlar. Ayrıca almadan ya da satmadan önce döviz kurları hakkında bilgi alınmasını sağlayan uygulamaları da internet bankacılığı sitelerinde bulundururlar. Siteler aracılığı ile, en doğru anı kollayıp altın ve döviz almak ya da bozdurmak mümkündür. Bu 7/24 kesintisiz hizmetten yararlanabilmek için ise, öncelikle tercih edilen banka şubesinden vadesiz TL hesabı açtırılması gerekir ve bankanın mobil uygulamasını da edinmiş olmak gerekir. Tercihe göre, şubeden ya da mobil bankacılık üzerinden, vadesiz TL hesabına bağlı döviz hesabı açılabilmektedir. Ancak döviz alımı işlemi için öncelikle vadesiz TL hesabında TL bakiyesi olması gerekmektedir.

Bankamatik ile Döviz Alım Satımı

7/24 döviz alım satımı yapan yerler listesine eklenen bankamatikler, yani ilgili bankaların ATM’leri, müşterilerine 7/24 hesaplarına döviz yatırma ve yine aynı şekilde hesaplarından 7/24 döviz çekme imkânı sunmaktadır. Bu özellik sayesinde, müşterilerin döviz yatırmak ya da döviz çekmek için şubeye gitmesine gerek kalmadığından ve döviz ile ilgili genel alım işleminin internet bankacılığı üzerinden yapılması halinde, döviz çekme işleminin bankamatik yoluyla yapılabilmesinden dolayı, bankamatikler tercih seçenekleri arasına girmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here