Ana sayfa Kredi Açık Kredi Nedir?

Açık Kredi Nedir?

521
0

Borç almak için bankalar üzerinden yapılan anlaşmalar ile oluşturulan kredi türüdür. Bunun için belirlenen bir limit vardır ve ticaret yapan kişi bu krediyi sürekli olarak kullanabilmek ve düzenli olarak yatırım yapabilmektedir.

Bu kredi için herhangi bir ekleme yapılması veya teminat istemesi gerekmemektedir. Çünkü açılan kredi için tüm aktifleri otomatik olarak teminat olarak kabul edilmektedir. Krediyi kullanan kişi doğru şekilde ödemesini yapmazsa, banka otomatik olarak garameye girmektedir. Bu da açılan kredi için belirli bir teminatın olduğu anlamına gelmektedir.

Açık Kredi Kimler İçin Açılmaktadır?

Bankalar tarafından sunulan açık kredi kolay bir şekilde açılmamaktadır. Bu kredinin açılabilmesi için açılacak müşterinin çok güvenilir olması gerekmektedir. Gelişi güzel herhangi bir müşteri için bankalar bu krediyi tercih etmemektedir. Bankalar bu krediyi aynı zamanda tamamen kendi kontrolleri altında bulunan ortaklıklar veya kuruluşlar için açmaktadır. Burada ki amaç bu kuruluşlara daha rahat para aktarımının yapılmasını sağlamaktadır.

Bankalar açık krediyi bir müşterisine sunmadan önce onun birçok açıdan detaylı bir incelemesini yapmaktadır. Mal varlığı, işinin durumu, aktif varlığı gibi detaylara bakmakla yetinmez. Bunların yanında ticari açıdan ne kadar bilinir olduğuna, ahlak durumuna, toplum içerisindeki konumuna da bakmaktadır. Bunlar incelendikten sonra belirli bir limiti geçmeyecek şekilde açık kredi imkanı bu tür insanlara sunulmaktadır.

Açık Kredi Özellikleri

Açık kredi bir sefer kullanıma açıldıktan sonra kullanan kişilerin rahat bir şekilde 7/24 kesintisiz bir şekilde limiti mümkün olduğu süre boyunca kullanımına imkân verilmektedir.

Bu hesap üzerinden bankaların ATM, İnternet bankacılığı ve mobil bankacılığını kullanarak havale, EFT, alışveriş ödemelerinin yapılmasına imkan verilmektedir. Bu kredi türü birçok faturanın güvence altına alınmasını sağlanmaktadır.

Bankalar bu krediyi belirli bir faiz oranıyla sunmaktadır. Bu faiz tutarı içerisinde KKDF ve BSMV’de yer almaktadır. Kullanımı büyük avantaj sağlayan bir kredi olmakla birlikte kullanan kişinin doğru şekilde kullanması gerekmektedir. Aniden ihtiyaç duyulan nakdi karşılamak için büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak devamlı kullanacakların ellerine nakit geçtiğinde bu krediyi kapatmaları tavsiye edilmektedir.

Kaynak:https://www.faizsizkonutprojeleri.com/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here