Ana sayfa Nedir Ağır Ceza Avukatı Nedir?

Ağır Ceza Avukatı Nedir?

380
0


Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uygulanan hukuk kuralları çerçevesinde, mahkemelerde ve mahkemelere bakan hakimlere karşı savunma yapan avukatlar büyük önem taşır. Kişiler genellikle ceza mahkemelerinde görülen davalarda kendi haklarının korunma altına alınması için avukat tercihinde bulunurlar. Kişilerin girmiş oldukları ceza mahkemeleri, işlenen suçun türüne göre değişiklik gösterir. Bu anlamda normal ceza mahkemelerine oran ile daha ağır ceza suçlarından yargılamaya alınan kişilerin davalarına ağır ceza avukatı bakar. Ağır ceza avukatları yapmış oldukları savunmalar ile kişinin yargı sürecini en hafif bir şekilde atlatmasını sağlar.

Ağır Ceza Avukatının Görevleri Nelerdir?

Ceza mahkemelerinde yargılama sürecinde olan birçok kişi, yargı süreçlerinin ağır ceza mahkemelerine geçmeleri ile birlikte detaylı araştırmalar içerisine girerler. Cezaların daha da çok ağırlaştırılması gereken durumlarda, kişilerin savunması ağır ceza avukatları tarafından profesyonelce yapılır. Ağır ceza mahkemelerinde görülen yağma ve irtikap suçları, Beylikdüzü ceza avukatları devreye girerek görülür. Ayrıca nitelikli dolandırıcılık suçları da ağır ceza mahkemeleri tarafından görüldüğünden, Beylikdüzü ceza avukatı tarafından hazırlanan savunmalar daha faydalı olacaktır.

Ceza mahkemelerinde görülen hileli iflas gösteren firmalar, devletin güvenliğini bozma teşebbüsünde bulunanlar anayasal düzenlemeye ve Milli Savunmaya aykırı hareketlerde bulunan yargılamalar, ağır ceza avukatlarının ilgi alanlarıdır. Ceza avukatı ile karşılaştırıldığında, ağır ceza avukatlarının son derece hassas ve tecrübe gerektiren bir alan olduğunu söylemek en doğrusu olacaktır.

Ağır Ceza Avukatının Savunma İşlevi

Kişiye suç işlenmesi ile başlanılan süreç savunma faaliyetlerinin ortaya çıkmasına da neden olur. Bu anlamda ağır ceza avukatlarının işlevleri, suç istinadıyla karşılaşan kişilerin savunması yapmak ile başlar. Yapılan savunma faaliyetleri ile birlikte hem maddi gerçeğin ortaya doğru bir şekilde çıkarılması hem de kişilerin savunma hakkının kullanılması açısından en önemli kriterler arasında yer alır. Ağır ceza avukatları iddiaların odağında bulunan kişinin derli toplu delillerinin en doğru şekilde ortaya konulmasını sağlayan son belgeleri hazır hale getirirler.

Savcılık tarafında mahkemeye sunulan iddianeme, mahkeme tarafından kabul edildiği takdirde dava başlar. Ceza avukatı sürdürmüş olduğu davada yapacağı savunmalar ile müvekkilinin en hafif cezalar ile kurtulmasını sağlar. Ağır ceza avukatları savuma yaparken suç vasfına mutlaka dikkat ederler. Bu anlamda ispat delillerinde bulunan davalar, daha olumlu sonuçlanacaktır. Ağır ceza avukatları suçun vasfına uygun en sağlam savunmayı hazırlarlar.

Ağır Ceza Avukatları Hangi Davalara Bakarlar?

Hukuk kurallarında genel anlamda avukat sınıflandırılması yapılması doğru değildir. Fakat avukatlar girmiş oldukları davalar ve ilgili oldukları alanlardan dolayı, halk arasında farklı kategorilerde anılırlar. Ayrıca bazı avukatlar yoğunlaşmış oldukları davalar nedeni ile de farklı suç türlerinde tercih edilirler. Bu anlamda ağır ceza, sulh ve asli ceza mahkemelerinde görülen davalar ağır ceza avukatları tarafından sürdürülür. Sıralanan mahkemelerde genel anlamda hırsızlık, adam öldürme, dolandırıcılık, tehdit, kavga ve çete kurma gibi suç türleri görülür. Ağır ceza avukatları genellikle kişinin işlemiş olduğu suç nedeni ile en az 10 yıl hüküm yeme durumlarında mutlaka gereklidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here