Ana sayfa Kredi Başvurusu Asgari Ücretle Çalışan Birisi Kredi Alabilir mi?

Asgari Ücretle Çalışan Birisi Kredi Alabilir mi?

361
0

Asgari ücretle çalışan birisi kredi alabilir mi? Alırsa maksimum ne kadar alabilir?

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerden asgari ücreti ile çalışanlar kredi kullanmadan önce bazı soruları merak ederler. Bunlardan biri asgari ücretle çalışan birisi kredi alabilir mi alırsa maksimum ne kadar alabilir. Bu sorunun cevabını yazımızın devamında inceleyelim.

Bilindiği gibi bankalar kişilere kredi verirken öncelikle kredi notunu incelerler. Kredi notu kredi kullanabilmek için yeterli seviyede ise bankalar kişiye kredi verirler. Tabi ki kredi notu maksimum seviyede de olsa banka kişinin gelirine orantılı bir şekilde kredi verecektir. 1000TL geliri olan bir kişiye 100.000TL 36 ay vadeli bir kredi verilmesi mantıksız olur. Aynı şekilde asgari ücretle çalışan bir kişiye de verilecek tutarlar ortalama olarak bellidir.

Bankalar kredi kullanmak isteyen müşterilerinin aylık gelirlerinin üçte birini krediye ayırabileceklerini farz ederler. Aylık gelirinizin üçte biri ile krediyi kullanmak istediğiniz vadeyi çarptığımızda ortalama olarak kullanılabilecek kredi tutarı ortaya çıkmaktadır.

Buradan da anlaşıldığı gibi asgari ücretle çalışan birisi maksimum ne kadar kredi alabilir sorusunun cevabı ortaya çıkıyor. Kredi notunuz yüksekse ve kullanmak istediğiniz kredi tutarı aylık gelirin üçte birini aşıyorsa bu sefer bankalar duruma göre gelirin yarısına kadar aylık taksit ödemesi çıkarabilmektedir. Bu durumu banka ile görüşüp anlaşmanız gerekmektedir. Asgari ücretle çalışan birisi kredi alabilir mi sorusu da tamamen kişinin bankalarla olan ilişkisine bağlıdır. Bankalara olan borçlarını düzenli ödüyorsa kredi notu yüksekse her zaman belirli miktarlarda kredi kullanabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here