Ana sayfa Bankalar Asgari Ücretli Biri Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücretli Biri Ne Kadar Kredi Çekebilir?

432
0

Ülkemizde nakit ihtiyacı için ilk başvurulan adres bankalardır ve finans sektörünün olmazsa olmazı haline gelmişlerdir. Her gün binlerce kişi çeşitli ihtiyaçları sebebiyle doğan nakit ihtiyaçları sebebiyle bankalara kredi başvurusunda bulunur. Bankalar da ticari birer işletme olmaları sebebiyle zarar etmemek için başvuru sahiplerini belirli kriterlere göre değerlendirerek kredi başvurularına olumlu ya da olumsuz cevaplar verirler.

Bankalar, kredi başvurularını kredi notlarına göre değerlendirirler. 1400 puanın altında kalan kredi notuna sahip kişileri riskli görerek bu kişilere kredi vermek istemezler. Kredi başvurularına olumlu cevap almak için kredi notunun yüksek olması tek başına yeterli değildir. Bankalar, ispatlanabilir gelir düzeyine bakarak kredi onayı verip, bu düzeye göre kredi miktarını belirlerler. Ülkemizde çeşitli sektörlerde milyonlarla asgari ücretli çalışan bulunması yanı sıra net gelirleri üzerinden sigortalı gösterilmeyen pek çok çalışan da mevcuttur. Bankalar için bu kategoride bulunanların da asgari ücretli çalışan olarak değerlendirildiği düşünüldüğünde asgari ücretli biri ne kadar kredi çekebilir sorusunu soranların sayısı epey fazladır.

2018’in son altı ayında asgari ücret net olarak 1600 liraya tekabül eder ve bankalar diğer şartları sağlayan müşterilerine gelirlerinin üçte birini geçmeyecek miktarlarda kredi verirler. Yani bugün itibariyle bir asgari ücretli çalışan ayda 650 TL taksit ödeyebilir kabul edilerek yıllık yaklaşık 6000 TL kredi kullanabilir. 2019 yılında asgari ücret brüt 2020 TL olduğu için kredi çekilebilecek maximum tutar 6500-7500 civarlarına yükselmiş olmaktadır.

Kira ya da faiz geliri, vade süresinin uzatılması veya başka bankalarda aylık gelirin yüzde 60’ına kadar aylık taksit imkanı ile bu miktar değişkenlik gösterebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here