Ana sayfa Haberler Askerlik Yol Parası Ne Kadar? Asker Yol ve İaşe Bedeli.

Askerlik Yol Parası Ne Kadar? Asker Yol ve İaşe Bedeli.

487
0

1111 Sayılı Askerlik Kanunu vatani görevini yapmak üzere askerliğe alınan kişiler ile ilgili mevzuatı kapsamaktadır. Bu mevzuat gereği yoklamadan vb kaçmalar ile askere ödenecek ücretlere de belirleme getirmektedir. Bu anlamda askerde olan kişilere yeni görev yerlerine gitmekte  kullanılmak üzere yol parası verilmektedir. Burada para alacak askerlerin merak ettiği husus ise askerlik yol parası ne kadar olmaktadır.

Asker Yol ve İaşe Bedeli Ne Kadar?

Askerlere ödenen yol parası iki kalemden oluşur ve bir defada ödeme yapılır. Askere gidecek olan er ve erbaşa bir kısmı birliğine teslim olmadan önce ödenir. Ödenen bu tutar yol parasıdır. Askerin merak ettiği yol parası ise gidilecek yerin mesafesi ile değişiklik gösterir. Bu nedenle asker yol parası ne kadar sorusunun cevabı net olmaz. Burada yol parası için bir harcırah söz konusudur. Askere ödenecek yol harcırahının belirlenmesinde Belediyeler ve Otobüs işletmelerinin bulunduğu otogarlar ile fiyat araştırılması yapılır. Burada belirlenen rakamlar üzerinden askerlere yol parası ödenir.

Her 600 km için 20 TL ücret verilmektedir. 1200 km için 40 TL iken 1800 km ye kadar üç günlük asker yol parası 60 TL’dir.

Bu ücretin alınabilmesi için öncelikli olarak askerin görev yerine gitmesi gerekir. Askere gitmeden önce yapılan muayeneler ve başvurular ile ilgili belgelerinizin tam olması halinde bu ücreti almaya hak kazanırken asker önce birliğine gider. Burada yol harcırahını kendisi karşılar. Daha sonra ise bu tutar devlet tarafından her askere ödenir.

Asker Yol Parası Sorgulama

Asker yol parasının sorgulanmasında e-devlet ana mecradır.Buradan kişisel olarak giriş yaparak paranızın hakkında bilgi edinebilirken Tc numaranız üzerinden yatırılan paranın çekilmesi için PTT şubelerini kullanmanız gerekecektir. Yani paranızın yatıp yatmadığını herhangi bir PTT şubesi üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yol Parası Nasıl Hesaplanıyor?

Bu paranın hesaplanmasında Belediye ile Otobüs işletmeleri arasında yapılan araştırma neticesinde gidilecek şehrin otobüs bilet fiyatları etkilidir. Bunun yanında ayrıca yapılacak km de önemlidir. Kısa mesafeler için düşük ücret olması uzun mesafelerde de yüksek ücret olması anlamına gelir.

Askerlik Yol Parası Nereye Yatırılıyor?

Askerlerin mevcut görevlerine istinaden alacakları asker yol parası PTT şubelerine yatırılmaktadır. Bu parayı alabilmeniz için tek unsur TC numaranızdır. Bu numaranız ile PTT gişelerinden paranızı çekebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here