Ana sayfa Nedir Banka Kara Liste Nedir?, Kara Listeden Silinmek

Banka Kara Liste Nedir?, Kara Listeden Silinmek

264
0

Kara Liste Nedir?

Banka Kara Liste, bankalara herhangi bir ödemeyi “sürekli” aksatmanız sonucunda düştüğünüz liste olarak bilinir. Örneğin, bir krediniz var ve bunu uzun süre boyunca ödemediniz; banka, bu krediyi avukatlara devreder ve akabinde avukatlara düşen kredi dosyanız, sicilinize işlenir. Sicilinize işlenen dosya merkez bankası profilinize düşer ve akabinde ise; kara listeye düşersiniz. Kara listeye düşen herhangi bir birey, sicili temizlenmediği sürece; ve hatta temizlense bile uzun süre bankacılık ürünlerinden yararlanamaz, herhangi bir ürün talebinde bulunamaz ve her talebe red cevabı alır. Bu durumda, banka ve bankacılık sektöründeki tüm hayatı hemen hemen yerle yeksan olmuş olur.

Kara Listeden Kurtulma Yöntemleri

Kara listeden silinmek ya da başka deyişle Kara Listeden kurtulmak için  yapılacak ilk adım elbette sicilinizi temizlemenizdir. Avukattaki dosyalarınızın ödemesini periyotlar halinde, hemen yapamıyorsanız bile ertelemeli taksitlerle yaparsanız, herhangi bir sorun olmadan ödemeniz halinde sicilinizi temizleyebilirsiniz. Bu sicilin temizlenmesi akabinde kara listeden çıkış süreci ise pek bilinmeyen bir durumdur. Kimileri dört, kimileri altı yıl arasında kara listeden silineceğinizi söyler, velhasıl ortalama beş yıl içerisinde bu listeden düşülebilir ve bankacılık ürünlerine başvuruda olumlu yanıt alınabilir.

Kara Listeden kurtulduktan sonra, yüklü meblağlarda kredi başvurusu yapamaz, herhangi bir şekilde yüklü kredi alamazsınız. Ne sağlam kefiller ile, ne de sağlam ipoteklerle alamayacağınız bu krediler için, ilk yılınızda hiç uğraşmayın zira sürekli başvuru – red hali yakın zamanda kredi notunuzu da sıfırlayacaktır. Dolayısı ile, olabildiğince uzun bir süreçten sonra kredi başvurularını, ufak meblağlarla denemeniz ve alıp kullanmanız, kredi notunuzu zamanla çok iyi duruma getirecektir ve yakın zamanda temizlenen sicilinizle birlikte, yüklü meblağlarda kredi alabilecek hale de gelebilirsiniz.

Kara listeye düştüm ya da başka tabirle kırmızı kalem yiyenlere kredi imkanı da gördüğünüz gibi biraz zor ama imkansız değil. İşsizler Sigortası Olmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir? konulu yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here