Ana sayfa Nedir Banka Kara Liste Nedir?

Banka Kara Liste Nedir?

421
0

BANKA KARA LİSTE NEDİR – İŞTE DETAYLAR

   Günümüz dünyasında bankalara işi düşmeyen, bankacılık işlemleriyle haşır neşir olmayan neredeyse yok gibi. Ama yinede banka kara liste nedir derseniz işte detaylar. Yeni bir ev almak istiyorsak ya da bir araba, gerekli birikimimiz de yoksa bankaların kapısını aşındırmak zorunlu görevimiz diyebiliriz. Bize sonsuz imkanlar sunan bankalar işleyiş, prosedür ve evrak konusunda da yine sonsuz isteklerde bulunup, kafamızı bir güzel karıştırıp, elimize bir dünya imzalanmış belge tutuşturarak hayırlı olsun diye uğurlarlar. Tabiî ki işleyiş böyle, hiçbir itirazımız yok dünyanın her yerinde, her kurumda her işlem kuralına uygun olmalı. Bankalarda bu doğrultuda hareket ediyorlar elbet. Yeni bir ev, araba, güzel bir iş yeri gibi hayallerimizi gerçekleştirirken desteğini bizden esirgemeyen bankalarımızı çok seviyoruz tabi ki. Zorlu hayat koşullarında birikim yapmak oldukça zor, bu sebeple ihtiyaç kredisi adı altında ihtiyaçlarımız için bankalardan ödenek alarak gerçekleştiriyoruz hayallerimizi. Bütün bu hizmetlerinin karşılığında biz değerli müşterilerinden istedikleri tek şey ise, onlara olan borcumuzu vakti zamanında ödemek. Vade zamanlarına sadık kalmak ki bu bizim içinde önemli çünkü ödeme gününü geciktirdiğimiz takdirde hanemize küçük faizler olarak geri dönüş oluyor.

Takdir edersiniz ki bankalar kurumsal firmalar ve her şeyin resmi bir karşılığı var. Bütün bu bilgiler ışığında, başımıza gelecekleri bilerek onaylıyoruz bu şartları ve gecikme olursa da ödememiz gereken faizleri. Elbette ki kişisel istisnai durumlarda kuralları bizim için biraz esneterek yardımcı olmuyorlar değil.

Her ne kadar büyük bir gayret göstererek ödeme günlerine sadık kalmaya çalışsak da arada bir enflasyona ve aşırı tüketim hızından kaynaklı zaman aşımı olmuyor değil. Ödeyeceğimiz faizin yani sıra, birde çalıştığımız banka tarafından kara listeye alınıyoruz. İşte banka kara liste nedirin cevabı. Bankalar kredi çekimi, kredi kartı kullanımı gibi hizmetlerden doğan düzensizliklerde müşterilerini Merkez Bankasına bildiriyor. Merkez Bankasının kara liste kaydına giren bu kişiler en az beş yıl boyunca bu listede kalıyor. Kişi bu süre zarfında kendisine ait olan borcu kapatırsa tekrar bankacılık işlemlerine devam edebilme hakkına sahip oluyor.

Ancak günümüzde bankalar müşteri sıkıntısı çektiği için bu beş yıllık süre 1 ila 3 yıl kadar düşmüş bulunmaktadır. Ve kişi bu 1 ila 3 yıl içinde borcunu öderse bankacılık işlemlerine kaldığı yerden devam edebiliyor. Banka kara liste sandığınız kadar da kara bir durum değil aslında, borçlarınız zamanında ödeyerek listeden adınızı kolayca sildirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here