Ana sayfa Genel Banka Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Banka Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

297
0

Banka kartları özellikle son yıllarda oldukça önemli bir duruma gelmiştir. Gerek emekli vatandaşların, gerekse çalışan kişilerin birçoğu maaşlarını bankaya gitmek yerine banka kartlarını kullanarak almaktadır. Bu nedenle milyonlarca kişi banka kartı kullanmaktadır. Banka kartı kullanıcıları bazen çeşitli nedenlerden dolayı yeni bir kart kullanmak durumunda kalabiliyorlar. Bu duruma düşen kişiler öncelikli olarak banka kartım kayboldu ne yapmalıyım sorusunun cevabını aramaktadır. Banka kartını kaybeden kişilerin öncelikli olarak yapması gereken birkaç tane işlem bulunuyor. Bu işlemleri yaparak kişiler kendilerini ve banka kartlarını güvence altına alırlar.

Banka kartının kaybolduğu fark edildiği anda yapılması gereken ilk işlem bankayla iletişime geçerek kartın çalınma ve kötü kişiler tarafından kullanılma ihtimaline karşı çalınma ihbarının yapılması ve kapatılması gerektiğidir. Bu işlem ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak yapabileceği gibi, istendiği takdirde bankaların şubelerine giderek ya da internet bankacılığı kullanılarak da yapılabilir. Hangi banka olursa olsun, herhangi bir banka kartının kaybolması durumunda mutlaka bu işlemin yapılması gerekir. Aksi halde banka kartı kötü niyetli kişilerin eline geçerek, kötü amaçlar için kullanılabilir.

Banka kartı kaybolduğunda bankayla iletişime geçerek çalıntı ihbarı yapmak, bu durum için yapılacak olan ilk işlemdir. Eğer kartını kaybeden kişi kartını kaybettiği için güvenle ilgili bir sorun yaşıyorsa, çalıntı ihbarı ve kartın kapatılması işleminin dışında bankayla iletişime geçerek kartını kullanmış olduğu banka hesabının belirli bir süre için dondurulmasını ya da tamamen kapatılmasını isteyebilir. Banka kartı kaybolması durumunda yapılacak olan bu işlemler için en hızlı iletişim kanalı telefon bankacılığıdır. İlgili bankanın müşteri hizmetleri arandığında direkt olarak ilgili birime bağlanıp kartın kapatılması ya da hesabın dondurulması işlemleri hızlı bir şekilde yapılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here