Ana sayfa Nedir Banka Mevduatı Nedir ?

Banka Mevduatı Nedir ?

495
0

Bankalar bir yatırım aracı olarak belirli faiz oranlarıyla müşterilerine mevduat faizi kullandırarak yatırım yapmalarına olanak tanırlar. Tasarruf mevduatı adıyla da anılan bu sistemde dönem sonu faiz getirileri belirli olduğu için yatırım riski oldukça azdır. Günümüzde banka mevduatı yatırımına olan ilgi hayli azalmış olsa da finans bilgisi olmayanlar için hayli uygun bir yatırım aracıdır.

Faiz hesabı nasıl yapılır ?

Bankadan bankaya değişebilen 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık faiz oranları yatırım yapmak mümkün olmakla birlikte vadenin bozulması sonucu kazanç elde edilemeyebilir.

Birtakım kesintiler ve masrafların uyarlanması sonucu elde edilen formüle göre net faiz hesabı şöyle yapılabilir: Örneğin bankanın uyguladığı brüt faiz yüzde 60 ise 60 * 0,824 = 49,44 olmaktadır.

Faiz türleri

1. Basit faiz: Belirli ve sabit bir sermaye üstünden uygulanan faiz türüdür.

2. Bileşik Faiz: Herhangi bir birikim için faize de faiz verilmesi işlemidir. Bankalar mevduat ve finansal kredi işlemlerinde bu faiz çeşidini kullanmaktadırlar.

Kısacası gelişen ekonomik ortamın sonucu olarak düşen faizlerle birlikte mevduat faiz yatırımında son zamanlarda belirgin bir azalma olmuştur. Ama tasarrufunu yastık altı diye tabir ettiğimiz yöntemle ekonomiye kazandırmadan tutmak yerine bu tür risksiz yatırımlara yönelmek de doğru bir tercih olabilir.

Bankaların en çok mevduatını kişilerin hesaplarında olan paralar oluşturmaktadır. Bu paraların oluşması ile kişisel bankacılık yönetimi yapılabilir. Ancak kişi yatırım amaçlı olarak bankalar bünyesinde vadeli mevduat hesapları açma yoluna da gidiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here