Ana sayfa Bankalar Bankada Unutulan paralar

Bankada Unutulan paralar

366
0

BANKADA UNUTULAN PARALARI SORGULAMA

Bankalara açtırılan mevzuat hesapları, yatırım hesapları, katılım hesapları gibi hesaplara yatırılan paralar bazen hesapta unutulabilmektedir. Bankada Unutulan paralar da tüketicinin bilgisi olması için Türkiye Bankalar Birliği yeni bir çalışma başlatmış ve tüketicinin hesaplarında paraları kalıp kalmadığını öğrenme hizmeti sunmuştur.

Hesabında kalıp kalmadığı öğrenmek isteyen kişiler Bankada Unutulan para sorgu sitesi  zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/  adresine başvurabilirler.  Siteye girildiğinde isim, soyadı ve güvenlik kodlarını girildiği zaman, herhangi bir banka hesabında para olup olmadığı öğrenilebilir. Türkiye Bankalar Birliği, her yıl şubat ayında güncellediği bankada unutulan paralar ile ilgili hesaplarda para kalma bilgilerini ilgili siteden öğrenilebilir.

Tüketici dilerse hesaplarını da kapatabilir. 5411 sayılı Bankacılık Kanunun 62.maddesine göre bankalara açılan mevduat, emanet ve hesap sahiplerinin mirasçılarının en son talebi veya yazılı talimat tarihinden itibaren 10 yıl içerisinde aranmayan paralar zamanaşımına uğrar. Yine 5411 sayılı Bankacılık Kanununa göre 10 yıl içerisinde zamanaşımına uğramış paralar Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’na aktarılmaktadır. zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/ sitesine başvuran ve hesabında para olduğunu öğrenen asıl hesap sahipleri veya mirasçıları 15 Haziran 2016 yılına kadar hesabı bulunduğu bankaların şubelerine nüfus cüzdanı ile başvurmaları halinde paraları alabilecekleridir. 15 Haziran 2016 tarihine kadar başvurulmayan, bankada unutulan paralar alınamayacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here