Ana sayfa Haberler Bankadan Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir mi ?

Bankadan Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir mi ?

424
0

Finans sektöründe hayli yaygın bir terim olan ve kafa karıştıranlarından biri olan kırmızı kalem yemek nedir şeklinde bir soruya verilecek en net cevap bankaların ilgili şahsı kendi nezdinde kara listeye alması demektir. Tıpkı merkezi sistemde de kara listeye alınmak gibi algılanabilir.

Yani A Bankası için siz geçmişte ödemelerden dolayı sorunlu bir müşteriyseniz, sonrası için kırmızı kalen yiyen kişi kredi alabilir mi sorusuna A Bankası için olumsuz yanıt vermek pek zor olmaz.

Bankadan Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir miAma tabii ki merkezi sistemde kara liste kavramından uzaktasanız ve kredi notunuz yeterince yüksekse A Bankası sizi kırmızı kalemle işaretlemiş ve kredili ürünlerinden faydalanmasın demiş olmasına rağmen B Bankası için bu kural geçerli olmayabilir ve rahatlıkla kredi kullanabilir veya kredi kartı fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Zaten bu durumda mecbur değilseniz o bankayla ilişkinizi mevduat hesabı dahil olmak üzere kesmeniz yerinde olur. Zira bu durumda kaybeden kesinlikle banka olacaktır. Günümüz ekonomik sisteminde bankalardan bağımsız bir yaşam olmayacağını bilen bankalar da çok mecbur olmadıkça kırmızı kalem yedirmek konusunda pek cömert de davranmazlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here