Ana sayfa Bankalar Bankadan Satılık Araç

Bankadan Satılık Araç

426
0

Bankalar, icra yoluyla almış olduğu araçları kendi web adreslerinde satışını yapmaktadırlar. Peki, bankaların satışa sunduğu bu araçlar nasıl satın alınır? Bankadan araba almak için ne gerekli ve işlem basamakları nasıl olacak?

Bankadan Araç Satışı

Bankalardan kullanılan bireysel ve araç kredilerini düzenlenmesi ve bu ödeme süresinin 90 günü bulması sonrası bankalar, borcun yasal takip yapılması için hukuk bürolarına gönderirler. Bankaların avukatları, borçludan alacaklarına karşılık icra dairelerine başvurmaları sonrası, icra daireleri bankanın borcuna karşılık borçlunun üzerinde kayıtlı taşınır ve taşınmaz mallara el koyar. İşte haciz yoluyla el koydukları mallardan biri de borçluya ait araçlardır. İcra yoluyla araçların satışı işte bu noktada başlar. İcra yoluyla el konulan bu araçlar, yedi emin depolarına veya garajlarına götürülür. Bu aşamadan sonra aracın kaderi bankaya bağlıdır. Banka ile borçlu tekrar görüşüp ve yeni bir ödeme planı konusunda banka ikna edilirse, aracın borcu ödeninceye kadar bekletilir. Borçlu, borcunu ödemişse aracını icra dairesinden borcu ödenmiş belgesiyle başvurup, aracın üzerinde bulunan icra kaldırılır. Borçlu, toptan yedi emin garaj ücretini de ödedikten sonra aracını teslim alır. Ama banka anlamaya yanaşmaz ise aracın satışını icra dairesinden talep eder. İcra daireleri, aracın satış bedelini tespit eder. Banka burada icra dairesinin belirlediği satış bedeline göre hemen satış yapabilir. Eğer ki araç belirlenen fiyata satılmaz ise o zaman icra daireleri tarafından açık artırma usulü ile satışa sunar. İlk satışta aracın icra daireleri tarafından belirlenen değeri ile satılmak istenir. Eğer ki araç satılmazsa o zaman aracın ikinci açık artırma yapılarak satılması istenir. Satıştan 10 gün önce ilan verilmesi zorunludur. İkinci ihalede ise aracın, icra dairelerinin belirlediği bedelin %50 değeri ile ihalesi yapılır. En yüksek teklifi verende araç kalır ve o kişiye satışı yapılır.

Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar

Banka araç satış listesi , sizin de ulaşabileceğiniz şekilde yayınlanır. Bankaların satışa sunduğu araçlara ve özelliklere bankaların web sitelerinden ulaşmak mümkündür. Bankadan icralık araçlar almak isteyenler , Web sitelerinde ki satılık araçlar, otomobil ara gibi bölümlerden ulaşılabilir. Bu araçlar, açık artırmaya girmeden bankanın belirlediği fiyattan satın alınabilir.

Bankalardan satılık ikinci el araç alımında farklı bankalar bulunduğu için farklı alım yolları mevcuttur. En çok satış yapan bankalardan birisi olan ve gözde olan banka Ziraat diyebiliriz. Ziraat Bankasından Satılık ikinci El Araçlar alımında izlenmesi gereken yollar ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Banka araç satış listesi yanında ,yine internet üzerinde, aracın fotoğraflarını, ekspertiz raporları, ruhsat belgesi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Son olarak yine bankaların web siteleri üzerinden bankaların belirlediği fiyatı değil kendinizin belirleyeceği fiyat teklifinde bulanabilirsiniz. Bankalardan araç satışı’nın bu aşamasında, Bankalar  bu teklifleri uygun görürse satış gerçekleşir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here