Ana sayfa Kredi Başvurusu Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Eder ?

Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Eder ?

432
1

Bankalara kredi başvurusu yapmanız sonucunda sizin tıpkı faiz hesaplaması, ödeme planı çıkardığınız gibi bankalar da bir risk değerlendirmesi yapar, diğer bir deyişle kredinizi geri döndürebilme potansiyelinizi inceler. Peki bankalar kredi verirken nelere dikkat eder ? Dilerseniz ayrıntılı bir şekilde yazımızın devamında açıklayalım.

Öncelikle bankalar mevcut kredi hesaplarınızı yani mevcut kredi borçlarınızı ve hatta kredi kartı borçlarınızı inceler. Bu incelemeyi geriye dönük bir şekilde de incelemeye tabi tutar. 5 sene öncesine kadar yaptığınız finansal kredi başvurularınızı ve ödeme düzeninizi kredi kayıt bürosu tarafından bankaların ortak kullanımına açılan bir arayüz ile herkes için görebilirler. Böylece bankalar kredi verirken müşterisinin ödeyebilme potansiyeli hakkında bir fikre sahip olmuş olur.

Bankalar Kredi verirken nelere dikkat ederİdari takibe alınma, kanuni takibe alınma, ödemelerinde gecikme olmuştur, ödemelerini şu kadar süre geciktirmiştir gibi edindiği bilgilerle kredi başvurunuzu değerlendirir. Eğer geçmişinizde bireysel kredi veya kredi kartı ödemelerinizde bir gecikme veya sıkıntı yaşadıysanız KKB tarafından tutulan bu kayıtların normale dönmesi için biraz zamana ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kısacası bankalara beyhude yere başvurmak yerine KKB notunuzu öğrenmeniz ve buna göre hareket etmeniz, olumsuz bir durumda gerekirse daha düşük limitli bir kredi başvurusu yapmanız daha makul olabilir. Ve tabii ödeme planlarınızı aksatmadan kredinizi geri ödemeniz de çok daha uygun olur.

Ayrıca kredi sicili kötü olana kredi ve bu konuda yardımcı olabilecek bankalar başlıklı yazımızdan da gerekli başka bilgileri de edinebilirsiniz.

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here