Ana sayfa Bankalar Bankalarda hangi işlemlerden ücret alınmayacak?

Bankalarda hangi işlemlerden ücret alınmayacak?

413
0

Yeni tüketici yönetmeliği

Tüketicilerden faiz dışında alınacak ücretler hakkında yönetmelikle Bankalarda bir çok işlem ücreti alnmayacak. Tüketicilerden faiz dışında alınacak ücretler hakkında yönetmelik yayınlandığında bu soruların cevabı da bulunmuş olacak. Bankalarda hangi işlemlerden ücret alınmayacak?

Finansal Tüketicilerden Faiz Dışında Alınacak Ücret, Komisyon ve Masraflara İlişkin Usül ve Esaslar Hakkında Yönetmelik taslağı BDDK tarafından yayınlandı. Belki henüz yürürlüğe girmedi ama bu taslak sayesinde görüyoruz ki tüketiciler lehine pek çok düzenleme yapılacak. Bu yeni yönetmelikle tüketici ve konut kredilerinde alınan ücretler de kurala bağlanacak.

Bu Taslağa göre bankalar vatandaştan kredi tahsis ücreti dışında, “İstihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti ya da  değişken taksitli ödeme planı ücreti” gibi başkaca bir ücret talep edemeyecek. Hatta erken ödeme durumunda alınan saçma tazminat da kaldırılacak gibi görünüyor ya da en azından yeni düzenlemede yeni yönetmelik bir veya birden fazla taksit ödemesinin vadesinden önce yapılması hâlinde erken ödeme tazminatının yapılacak faiz indirimi tutarını aşamayacağını öngörüyor.

Yeni yasayla kredi kullanılırken açılan hesapla ilgili olarak belirli süreli kredi sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, finansal tüketiciden bu hesaba ilişkin herhangi bir ad altında ücret veya masraf’ talep edilemeyeceğini hükme bağlıyor.

O bizim büyüteçle bile okuyamadığımız sözleşmeler de tarih olacak.Sözleşmeler artık 12 punto yapılacak.

Yeni yönetmelik, Bankaların vatandaştan ücret alacağı işlem sayısını 20’ye indiriyor. Bankalar kredi verdiği vatandaştan istihbarat ücreti, dosya ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti gibi ücretler alamayacak.

 

Buna göre bankalar sadece :

1. Bireysel Krediler
Tahsis Ücreti
Expertiz Ücreti Taşınır ve Taşınmaz Rehin Ücreti

2. Mevduat
Hesap İşletim Ücreti
Para Çekme Ücreti

3. Para Transferleri
Elektronik Fon Transferi Ücreti
Havale Ücreti
Swift Ücreti

4. Kredi Kartları

Yıllık Üyelik Ücreti
Ek Kart Yıllık Üyelik Ücreti
Kart Yenileme Ücreti
Nakit Avans Çekim Ücreti

5. Diğer

Kiralık Kasa Ücreti
Kampanyalı Ürün ve Hizmetler Ücreti
Fatura Ödeme Ücreti
Arşiv – Araştırma Ücreti
Onaya Bağlı Bildirim Ücreti
Bakiye Sorgulama Ücreti
Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Yapılan Ödemeler
Üçüncü Kişilere Yapılan Ödemeler

işlemlerinden ücret alabilecekler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here