Ana sayfa Pratik Bilgiler Bankaların Kara Listesinden Nasıl Kurtulurum ?

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Kurtulurum ?

561
0

Bankalardan kullanmış olduğunuz tüketici kredileri ve kredi kartlarında ki ödeme sıkıntılarından veya gecikmelerden ötürü bankalar Merkez Bankası’na ve Kredi Kayıt Bürosuna bildirimde bulunurlar. İşte bu çerçevede hazırlanan listeye kara liste denir ve dönemsel finans işlemlerinizin bir özeti diyebileceğimiz bu listede yer almak, ileriye dönük sorunlarla ve isteklerimizin olumsuz karşılanmasıyla sonuçlanır.

Kara listeye dahil olmuş biri en fazla 5 yıl kadar bir süre bu listede kalır ve listeden çıkartılır. Tabii bu resmi olarak kara listeden çıkartıldığınız anlamına gelir lakin bankalar bu kayıtları hep tuttuğundan bankanın kara listesinden çıkacağınız anlamına gelmez.

Kara listeden çıkmak için biran önce mevcut borçları kapatmanız ve beklemeniz gerekmektedir. Bu süre zarfında eğer bireysel krediye veya kredi kartına ihtiyacınız olması halinde bankaya sahip olduğunuz tasarrufları veya birikimleri teminat gösterebilir ve yine bankanın inisiyatifinde ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kara listedekilere kredi veren bankalar başlıklı yazımızdan da ayrıntılı bilgilere ve ipuçlarına ulaşabilirsiniz. Bankaların kara listesinden kurtulmak için gerekli olanların sıfır borç ve biraz zaman olduğunu özetle söyleyebiliriz.

Kara listede bulunmak başlı başına bir sorun olmaktan öte, ekonomik olarak borç ve girdi döngüsünün sağlanabilmesi için bir yaptırım olarak görülmeli ve finansal boyutu dışında size herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini de vurgulamak isteriz.

Kara listeden kurtulmak yerine bu listeye dahil olmaktan kaçınmak adına önemli adımlar atmanız gerekir. Bu adımlar ilerleyen süreçte para ihtiyacınızı gidermede kullanacağınız önemi argumanlardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here