Ana sayfa Bankalar Bankamatik Kredi Kartı Yenileme Nasıl Yapılır? (Visa-Master-Troy)

Bankamatik Kredi Kartı Yenileme Nasıl Yapılır? (Visa-Master-Troy)

457
0

Bankaların kullanımımıza sunduğu bankamatik ve kredi kartlarının belli bir miadı olsa da bu miat öncesi kullanım koşullarına istinaden yıpranma, kırılma gibi nedenlerle değiştirilmesi gerekebiliyor. Bu nedenle vatandaşın kredi kartı yenileme nasıl yapılır sorusuna birlikte cevap arayalım istedik. Sahibi olduğunuz kredi kartı nasıl yenilenir, kart değişimi nasıl yapılır bu sorularımıza yanıt bulacağız.

Banka Şubesinden Kart Yenileme

Kartınızı değiştirmenin tek bir nedeni olmaz. Kullanım süresi dolma, yıpranma, kaybolma ve kırılma gibi nedenlerle sahibi olduğunuz kartınızı yenileme işlemi hepsinde aynı şekilde yapılıyor. Eğer kaybettiğiniz kartınızı hemen kullanmak istiyorsanız bu işlem için banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Banka şubesinden başvuru ile anında kart tahsisi yapılabiliyor. Ancak bu kartın tek problemi kartın üzerinde isminizin yazmıyor olmasıdır. Yani size kullanım için bankamatik yada kredi kartı yenisi ile hizmete açılır. Sadece üzerinde isim yazmaz. Buradan talep etmeniz halinde de adresinize üzerinde isminizin yazılı olduğu kartınız kuryeler aracılığıyla gönderilir.

Telefon Bankacılığı ve Müşteri Hizmetlerinden kart Yenileme

Kartınızı yenilemek için talep oluşturulması gerekir. Bu talebin oluşturulmasında ise bankanızın müşteri hizmetleri yada telefon bankacılığını arayarak adım atmanız gerekir. Burada öncelik olarak kişisel bilgiler ile gerekli koşullar sağlanır. Talebi oluşturan kişinin güvenliği açısından atılan bu adım sonrası talebiniz üzerine kartınız adresinize kurye ile gönderilmektedir. Bu aşamadan sonra kullanıma açılan kartınız ile ödeme yapabilir ve para çekebilir oluyorsunuz.

Kart Yenileme Ücretli mi?

Bankamatik ve kredi kartını yenileme işleminiz ücretli bir işlem değil. Banka size ücretsiz olarak bu hizmeti veriyor. Ancak bunu alışkanlık haline getirmişseniz bu durum değişiyor. Cari yıl içerisinde iki defa ücretsiz gönderilen kartlar üçe dörde çıkması halinde ücretlendiriliyor. Bu ücret ise bankadan bankaya göre değişiklik gösteriyor. Ancak taraftar kartlardan kullanıyorsanız burada değişim için sizden ücret talebi olabilir. Bu ücret ise kartınızdan kesilir ve ekstrede görüntülenir. Ancak bu kartların yenileme ücretinin 20 – 25 TL civarlarında düşük tutarlarda olduğunu hatırlatmakta fayda olacaktır.

Çalınma Kaybolma Halinde Kart Yenileme

Kartınız kaybolmuş yada çalınmışsa yapmanız gereken ilk işlek müşteri hizmetlerini arayarak kartınızın kaybolduğundan bahisle kullanıma kapatılmasını sağlamak olmalı. Nitekim bu hizmetin hızlandırılması amacıyla bankalar müşteri hizmetlerince öncelik verilmektedir. Genel olarak ise müşteri hizmetlerini aradıktan sonra dijital ortamda 0 tuşuna basmanız sizi direk müşteri hizmetlerine aktarmakta. Nitekim telesekreter sizi dijital olarak karşılar ve ilgili menüye yönlendirir. Bu sayede de bilginiz dışında harcama yapılmasının önüne geçmiş olursunuz.

Kartımı Yeniledim Kart Aidatı Öder miyim?

Sizlere sağlanan kredi kartlarına üyelik ücretleri yılda bir kez ödenmektedir. Bu ücreti o yıl içerisinde ödemişseniz yeni kart talebiniz ile yeni kartınız için ayrıca ücret ödemesi yapmanıza gerek kalmıyor. Ancak yılı ve süresi dolmuşsa banka sizden bu ücreti alır ve kartınıza yansıtır.

Miadı Süresi dolan Kartların Yenilenmesi

Miadı dolan bankamatik ve kredi kartı yenileme işlemi bankalar tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Bu işlem için yeniden bir talep oluşturulması da gerekmiyor. Nitekim Adrese dayalı kayıt sisteminde bulunan adresinize ya da bankada kayıtlı iş adresinize kurye ile yeni kartınız gönderilir. Kartınızı aldıktan sonra ise eski kart şifreniz ile kullanıma devam edersiniz. Burada yeni bir şifre alımı yapmanıza gerek kalmaz.

Kredi ve bankamatik kartı yenileme işlemlerinde bankalar zorluk çıkarmaz. Aksine bu taleplerinizi daha hızlı yerine getirmek ister. Nitekim yapacağınız harcamalar ile bankalarda para kazanacaktır. Bu nedenle çekinmeden kart yenileme talebinde bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here