Ana sayfa Pratik Bilgiler Bireysel Emeklilik Yaş Sınırı Kaç?

Bireysel Emeklilik Yaş Sınırı Kaç?

552
0

Bugünlerde herhangi bir televizyon kanalında ve yazılı medyada sıkça rastlanan reklam türlerinden biri de bireysel emeklilik sistemini konu alan reklamlardır. Sadece devletin sosyal haklarından faydalanmak istemeyen çalışanlar özel bireysel emeklilik şirketleri ve bunların bir kısmını oluşturan bankalar aracılığıyla prim ödemeleri yaparak emekli olabilmektedir.

Bireysel emeklilik sisteminde yaş sınırı diğer bir deyişle prim ödemelerinizi yapabileceğiniz minimal süre 10 yıldır. Bu süre zarfı sonunda eğer 56 yaşından gün aldıysanız hemen emekli olabilirsiniz, aksi takdirde bu yaşa kadar beklemeniz gerekecektir.

Şartları sağladığınız zaman şirketle görüşüp priminizi peşin mi alacağınıza, veya taksit taksit aylıklar şeklinde mi alacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Yani primlerinizi peşim alabileceğiniz gibi ölene kadar maaş şeklinde de almanız mümkündür. Ayrıca yakın bir zaman çıkan yasayla devlet yüzde 25 katkı sağlayarak bireysel emeklilik sistemini özendiren ve teşvik eden bir finansal politika izlemektedir.

Bireysel emeklilikte devlet katkısı son zamanlarda yaş sınırını önemsemeden her kesimden ilgi ve katılımı arttırmıştır. Bu sistemde düşük prim ücretleri sayesinde aslında ileride yararlanabileceğiniz bir fırsat olarak da görmenizi öneririz. Üstelik bunu birden fazla şirketle anlaşarak da prim ödemesini yapabilir ve emekli olabilirsiniz.

10 yıl sonunda prim ödemelerinizi tamamladığınızda diğer şirkete bu güncellemeleri iletmeniz gerektiğini de unutmamanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here