Ana sayfa Haberler Borsada Petrol Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsada Petrol Yatırımı Nasıl Yapılır?

523
0

Borsada petrol yatırımı nasıl yapılır, bu yatırımı belirleyen unsurlar nelerdir, kazanç parametreleri nelerdir? Gibi birçok soru yatırımların çok daha kazançlı ve karlı aynı zamanda da devamlı olmasını sağlar. Yani bilinçsizce yatırım yapmak yerine konuya hâkim olmak elbette kazanmanın en büyük koşullarından bir tanesi olacaktır.

Petrol uluslararası borsalarda işlem gören son derece kıymetli bir yatırım şeklidir. Birçok farklı değişkene bağlı olarak gelişen fiyatları ise genel anlamda negatif yönlü sürprizlere kapalıdır. Özellikle hammadde ve kullanıldığı yerler bakımından önemi düşünüldüğü zaman ham petrol borsada oldukça iyi bir yatırım aracı olarak değerlendirilebilir. Bugün borsa üzerinde ise petrol yatırımlarını farklı şekillerde yapabilmek mümkündür.

Borsada Yatırım Aracı Olarak Petrol

Petrol şuan birçok farklı borsada farklı şekillerde işlenen bir yatırım aracı ve yatırım şekli olarak kullanılmaktadır. Petrol ilk defa çıkartılıp kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren bugüne kadar zenginlik ve gücün önemli bir göstergesi haline gelmiştir. Özellikle ekonomisi sadece petrole dayalı olan, petrol ihraç eden ve bu girdilerle oldukça ferah bir hayat standardına sahip olan ülkeler vardır.

 Bu petrol çıkaran ülkelerin dışında bir de sanayileri için petrol gereksinimi duyan ve bu petrolü ithal eden ülkeler vardır. İşte bu iki grup arasında ki ilişkiler borsa içinde yapılan petrol yatırımlarını da etkilemektedir. Borsada petrol yatırımı nasıl yapılır, yatırım kuralları nedir gibi kavramlarıniçinde bu şekilde dikkat edilmesi gereken farklı noktalar bulunmaktadır.

Okunmalı : Petrol Hesabı Açan Bankalar

Borsa İçinde Petrol Yatırımı Türleri

Borsada petrol yatırımı yapmanın birbirinden farklı ve değişik yolları bulunmaktadır. Bu yollar işleyişleri ve sonuçları bakımından elbette farklılıklar göstermektedir. Ve genel anlamda hepsinin belli sınırları ya da yatırım öncelikleri bulunmaktadır. Petrol yatırımı borsa içinde iki farklı başlık altında yapılabilir.

Bunlardan ilki, türev piyasalar olarak isimlendirilen vadeli işlemler sözleşmeleri ile yapılan yatırımlardır. Diğer bir yol ise spot işlem olarak tanımlanmış olan alım ve satım işlerini içinde barındıran yönetmedir. Borsada petrol yatırımı nasıl yapılır, hangi borsalarda bu yatırım yapılabilir? Gibi soruların cevabı olarak ise

  • New York Mercantile
  • International Petroleum

Borsaları en iyi borsalar olarak gösterilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here