Ana sayfa Devlet Destekleri Çiftçi Desteğinin Şartları, Çiftçi Kredisi Alma

Çiftçi Desteğinin Şartları, Çiftçi Kredisi Alma

495
0

Devlet genel itibariyle çiftçiye destek vermeyi önemsiyor. Bu desteklerden biri de çiftçi kredisi verme. Her ne kadar destek gibi olsa da uzun vade de çiftçi kredisi yorucu bir süreç olabiliyor. Gerek ödeme koşulları gerek tarımdan kazanılacak paranın belirsizliği bu yoruculuğu tetikliyor. Ancak o anki yatırımı gerçekleştirmek adına çiftçiler bu krediyi almak istiyor. Öncelikle bu krediyi alabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemi’nde var olmak gerekiyor. Eğer bu sistemde yoksanız destek almanız pek mümkün değil. Bu sistemde varlığınızı çıkartacağınız belge ile ispat ettikten sonra bu belge ile ildeki ziraat odasına kayıt yaptırmanız da şart. Çiftçi desteğinin şartları, çiftçi kredisi alma bu şekilde daha sistematik olmaktadır.  Ziraat odasında eğer hayvancılık yapıyorsanız

  • Hayvan pasaportu
  • Kira sözleşmesi ya da tapu

Tarım yapıyorsanız tarlanın tapusu sizden isteniyor. Ziraat odalarına başvuru yaptığınız esnada ne zaman başvuru yaptığınız önemli olmaktadır. Genelde o sene verilecek desteğin başvurusu bir önceki seneden alınır. Bu tarımda geçerli olduğu gibi hayvancılıkta da geçerlidir.

Bu Koşullar Olmazsa Olmaz

Dikkat edilen başka hususlar ise bu destek için Türkiye vatandaşı olmak. Çifte vatandaşlık vs. de olabilir ancak ne olursa olsun Türkiye vatandaşlığına sahip olmanız gerekiyor. Yaş aralığı da öenm kazanıyor tabii ki. Bu işlem hukuku bir işlem olduğundan 18 yaşından küçük olmak sorunlara sebep olabilir. Kısaca yapmış olduğunuz işlemler geçersiz sayılır. Bundan dolayı muhakkak 18 yaşından büyük aynı zamanda 41 yaşından küçük olmanız gerekiyor. 41 yaşından küçük olmanın yanına ilaveten eklenen bir madde olarak 41 yaşından gün almamak da aranıyor. Okuma yazma bilmek bu desteği almak için önemli. Okuma yazma bildiğinizi ise belgelemeniz gerekiyor. O kadar önem veriliyor ki bu duruma istenen belgeler arasında bu durumun da varlığına dair belge isteniyor. Bu destekten faydalanmak için başka işinizin olmaması gerekiyor. Çiftçi desteğinin şartları, çiftçi kredi alma konusunda baya sert davranıyorlar dikkat edildiği üzere. Bunun sebebi ise ülkemizin tarım ülkesi olması. Ülke tarım ülkesi ancak girişimci olup da tarım, hayvancılık yapan insan çok az. Ya gelir hususunda endişesi var veya sermayesi yok.

Devletin Amacı Tarımı Şahlandırmak

Devlet ise tarım ve hayvancılık konusunda belli bir kalite yakalamak istiyor. Bu kaliteyi de destek vererek, kredi imkanı oluşturarak sağlıyor. İsteniyor ki bu işe girişecek kişilerin aklında soru işareti ve tedirginlik olmasın. Bu yüzden açıktan okuyanlar hariç okul okuyanlara bile bu desteği vermiyor. Ayrıca yine bu kalite arayışından kaynaklı olarak 15 büyükbaş 50 küçükbaş hayvan harici bir şey istemiyor. Bu koşulların hepsi sizde varsa internet sitesinde sisteme kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt olduktan sonra karşınıza çıkan formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız şart. Eksiksiz bir şekilde doldurmanın yanı sıra bilgiler doğru da olmalı. Bilgileri doğru şekilde doldurduktan sonra duyurular sayfasını takip etmeniz gerekiyor.

Tüm Aşamalar Titizlikle Takip Edilmeli

Duyurular sayfasını takip etmedeki amaç yeni başvuru sekmesini görmek. Bu kısmı görüyorsanız bilin ki bilgileriniz buraya aktarılmış. Yalnız bilgilerin bu şekilde aktarılması sizleri rahatlığa sevk etmeniz. Tekrar tekrar bilgileri kontrol edin. Yeni başvuru sekmesinden SGK bilgilerinizi, en son haliyle eğitim bilgilerinizi ve çiftçilik konusunda almış olduğunuz eğitimleri muhakkak yazmalısınız. Bu eğitimlerden almış olduğunuz belgelerin seri numarası da verilmesi gereken bilgiler arasında. Tüm bunları doldurduktan sonra önceden hazırlamış olduğunuz projenin geriye kalan detaylarını toparlayıp başarılı bir sunum yapmanız sizden beklenir. Çiftçiye desteğin şartları, çiftçi kredisi alma devlet temelli bir proje olduğundan tüm bu basamakları başarıyla geçen kişi 5 yıl geri ödemeksizin desteğini almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here