Ana sayfa Haberler Coronavirüs Salgını Sonrasında Altın Ne Olur?

Coronavirüs Salgını Sonrasında Altın Ne Olur?

361
0

Altın fiyatları günümüzde en güvenilir liman adımı doğrultusunda çok merak edilen bir husus. Burada küçük yatırımcıdan da bahsetmek mümkün. Bu yatırımcıların dahi sürekli takip ettikleri altın fiyatları döviz kurlarında olduğu gibi yükselme eğiliminde. Nitekim son yılların en yüksek seviyelerine geldiğinden bahsetmek doğru olacaktır. Burada artan fiyatların bu noktaya gelmesin de  salgının etkisi de büyük. Bu nedenle Coronavirüs Salgını sonrası altın ne olur merak ediliyor. Altın fiyatları yıllar boyu artış göstermiş. Nitekim bu artışın devam etmesi söz konusu. Ancak virüs salgını sonrası nasıl bir adım atar merak konusu.

Virüs Salgını Sonrasında Altın Fiyatları

Salgının ekonomik açıdan ülkeye önemli zararlar verdiğini söylersek yanlış olmaz. Nitekim devlet vatandaşın refahı ve sağlıklı bir hayat sürmesi için önemi adımlar atıyor. Bu adımların yanında üretimin durması, ekonomik olarak işveren ve işçinin elinin zayıflaması, salgın boyunca işsiz kalan kişilerin maddi desteğe ihtiyacı, salgın nedeniyle sağlık sektöründeki harcamalar gibi önümüse çıkan bir çok husus ekonomiyi yakından etkiliyor. Ve bu etki olumsuz yönde oluyor. Bu nedenle döviz kurlarında olduğu gibi altın fiyatlarının da artış göstermesine saygı göstermek zorunda kalıyor. Burada artışın meydana geleceğinden bahisle bir çok kesim küçük büyük altın yatırım yaptı. Bu yatırımın salgın sonrası ne kadar kazanç getireceğini merak eden kadar borçlu olanlar da altın fiyatları ne olur sorusunu soruyor.

Okunmalı : Virüs Salgını Sonrası Faizler  Ne Olur?

Atılacak Adımlar Fiyatları Belirleyecek

Altın fiyatları günümüzde en üst seviyelere kadar rekorunu tazeledi. Güncel olarak 360 lira seviyelerinde hareket eden altının gram fiyatı salgın süresince daha çok artış gösterebilir. Bu artış ancak salgının sona ermesi, etkisini yitirmesinin ardından etkisini yetirecektir diye düşünüyorum. Bankalarda son günlerde salgın ve üretimin durması, kredi faizlerinin düşük seviyelere gelmesi ile altın mevduatının artış gösterdiği istatistiklerde görünüyor. Bu artış virüs salgını sonrası yerini kar satışlarına bırakabilir. Nitekim altına olan talep fiyatları artırırken altın satışları da fiyatları düşürecektir. Bu düşme eğiliminin ne kadar olacağı elbette söylemek zor. Ancak ekonomik olarak virüs salgını sonrası devletin eli daha güçlü olacak ve güçlü adımlar da altın fiyatlarının aşağı seviyelere inmesine neden olacaktır.

Okunmalı : Virüs Salgını Sonrası Döviz Euro Dolar Ne olur?

Altının gram fiyatının 300 lira seviyelerine gelmesini beklemek zor. Güncel fiyat 360 TL iken bunun salgın süresince artacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Buradaki artış ile ilerleyen dönemlerde altın fiyatlarındaki düşüşü hep birlikte göreceğiz. Ancak uzun vadelerde altın fiyatlarının daha yüksek seviyelere gelmesi muhtemel.

Coronavirüs salgını sonrası altın fiyatları inme belirtileri gösterecektir. Ancak bu inişlerin uzun soluklu olması düşük beklentiler arasında. Uzun vadede her daim altın kazandırır diye söylemek doğru olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here