Ana sayfa Haberler Coronavirüs Salgını Sonrasında Döviz (Euro-Dolar) Ne olur?

Coronavirüs Salgını Sonrasında Döviz (Euro-Dolar) Ne olur?

474
0

Virüs salgınında ülke olarak en etkili dönemine girdiğimizi söylemek mümkün. En kritik dönemde salgın bertaraf edilmek adına her türlü adımlar atılırken ekonomik olarak ta sonrasında nasıl bir seviyelere gelineceği merak konusu. Özellikle Coronavirüs salgını sonrasında döviz Euro, Dolar ne olur sorusunun cevabı merak ediliyor. Nitekim güncel olarak artan fiyatlardan ve endekslerden bahsetmek münkün. Ancak bu artışın nedeni sadece Coronavirüs salgını ve Türkiye ekonomisinin durumu değil. Aynı zamanda küresel ekonomi ve piyasalarda döviz kurları üzerinde etkili rol oynuyor.

Coronavirüs Salgını Sonrası Dolar Ne Olur?

Banka mevduatlarındaki paralar azalmış olmasına rağmen Merkez Bankasının yatırımını döviz kurları üzerinden gerçekleştirmesi de Türk Lirasının elini güçlendirmiş durumda. Buna karşın döviz kurlarındaki artışlar dikkatleri üzerine çekiyor. Merkez Bankası bu adımı atmamış olsaydı döviz kurlarının daha yüksek seviyelere geleceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Virüs salgınının ülkemizde görünmesinin ardından hızlı bir yükselme seviyesi yakalayan dolar 6,75 seviyelerinde seyir ediyor. Bu durum salgın süresince daha üst seviyelere çıkabilir. Ancak bu çıkışın uzun sürmeyeceğini söylemek mümkün. Burada salgının atlatılması ile 6 seviyelerine kadar inmesini beklemek zor. Ancak bu aşamadan sonra dolar kurunun TL karşısında aşağı seviyelere inmesi beklentiler arasında bulunuyor.

Okunmalı : Virüs Salgını Sonrası Altın Fiyatları Ne Olur?

Coronavirüs Salgını Sonrası Euro Ne Olur?

Euro güncel olarak 7,60  seviyesinde hareket ediyor. Dolar kurunda olduğu gibi Euro salgın sonrasında verdiği tepkimeler ile artış gösterdi. Nitekim Euro’nun başkenti Avrupa’da özellikle İtalya, İspanya ve Almanya gibi ülkelerden sonra İngiltere de önemli kayıplar vermeye başladı. Burada atılan ekonomik adımlar elbette ülke ekonomileri kadar AB ülkelerini de etkiliyor. Bu anlamda Euro ne olur değer kaybı yaşıyor olsa da TL kadar olmayacaktır. Artışın önümüzdeki günlerde devam edebileceğini belirtsek te ilerleyen zaman içerisinde salgının bertarafı ile Euro da beklenilen seviyelere inecektir diye düşünüyorum.

Okunmalı  Coronavirüs Salgını Sonrası Faizler Ne Olur?

Salgın döneminde Parasal Hareketler

Son günlerde oluşan virüs salgını, sokağa çıkma yasakları gibi hususlar vatandaşın parasını bankalardan çekmesine neden oldu. Daha çok bankalardaki hesaplarından işlem gören vatandaş endişe ile parasını bankadan çekme yoluna gitti. Ancak buradaki endişelerin yersiz olduğu bir gerçek. Nitekim virüsün çıkması ve yayılmasında etkili olan Çin günümüzde eski günlerine dönme yolunda hızlı adımlarda ilerliyor. Burada vatandaş bankalardan parasını çekme yoluna gitmedi. Peki bir şey kaybetti mi? Hayır. O halde Türkiye’de de kişilerin bankalardan paralarını çekme yoluna gitmesi yanlış bir hareket olduğu kanaatindeyim.

Covid-19 Virüs salgını sonrasında vatandaş TL’sini döviz kuruna yatırdığı için zaman içerisinde kar satışlarını beraberinde getirecektir. Bu satışlar neticesinde de coronavis salgını sonrası döviz kurunu oluşturan dolar ve Euro gibi para birimlerini TL karşısında daha zayıf hale getirecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here