Ana sayfa Haberler Coronavirüs Salgını Sonrasında Faizler Ne Olur?

Coronavirüs Salgını Sonrasında Faizler Ne Olur?

650
0

Küresel ekonomiyi tüm sektörlerde etkileyen coronavirüs salgınının önüne geçilmeye çalışılıyor. Bu anlamda tüm dünya ülkeleri kesenin ağzını açmış durumda. Ancak bu durumun salgın sonrasındaki artçıları da ekonomiyi yakından ilgilendiriyor. Bu manada coronavirüs salgını sonrası faizler hangi aşamalara gelecek herkesin merak ettiği konulardan bir tanesi. Binlerce yıldır olduğu gibi salgınlarla mücadeleyi kazanan dünya ülkeleri ve insanlar bunun bedelini maddi ve manevi olarak karşılamakla yetiniyor.

Covid-19 Virüsü Sonrasında Faizler Ne olacak?

Salgın maddi açıdan bir çok harcamalara yol açtığı gibi üretim açısından da durma noktasına getirmesi ülke ekonomisini derinden etkiliyor. İlk etapta bu etkiyi en aza indirmek adına devlet gerekli tüm adımları attı ve atmaya da devam ediyor. Bu anlamda faizler için de gerekli tedbirleri ekonomik kurmayları çoktan almaya başladı. Ancak beklentilerin üstünde gelişen hareketlerin oluşması belirlenen rotadan çıkmamıza neden olabilir. Ancak her türlü rota sapmalarında da alınacak önlemlerin olduğu bir gerçek.

Okunmalı : Virüs Salgını Sonrası Altın Fiyatları Ne Olur?

Virüs Salgını Sonrası Faizler Ne Olur?

Salgın sonrasında faizler yaptığı etkilere ve verdiği zararlara rağmen olağan rakamlar üzerinde kalacağı kanaatindeyim. Nitekim devlet ekonomik olarak kalkınmanın, ihtiyacın karşılanması ve durma noktasına gelen yatırımların artırılması adına maddi açıdan her türlü desteği verirken faizlerinde inmesi adına önünü açacaktır. Nitekim günümüzde vatandaşın ihtiyacını karşılamak adına devlet bankaları ile temel ihtiyaç kredisi başvuruları kabul edildi. Bu kredilerin faiz oranı ve altı ay ertelemeli oluşu büyük yankı buldu ve bu anlamda başvuruların sayısında da rekor artış sağlandı. Bu ve bunun gibi durumlar ile yeni kredi paketlerinin açıklanması faizleri düşük seviyede tutacaktır. Nitekim  bu faizlerin inmesinde devlet bankaları ile atılan adımların arkasından özel bankaların da takip etmesi önemli. Kaldı ki zaman içerisinde kredi pazarında yer edinebilmek adına mutlaka özel finans kuruluşları da faizlerini indirecektir.

Okunmalı : Coronavirüs Salgını sonrası Döviz Euro Dolar ne Olur?

Salgınla Mücadelede Doğru Yönetim

Coronavirüs salgını neticesinde durumu oldukça iyi yöneten bir Sağlık Bakanlığından bahsetmek mümkün. Bu anlamda çatlak fikirler çıkıyor olsa da genel anlamda herkesi memnun eden gelişmelerin yaşandığını söylemek gerekiyor. Ancak burada gereken tüm şartların oluşmasında yapılan harcamalar, üretim sektörünün ihtiyacı olan nakit, bu sektörde çalışan kesimin işsiz kalması ve maddi ihtiyacının karşılanması gibi durumlar ülke ekonomisini derinden etkiliyor. Burada salgının ne kadar süreceği, nasıl tedbirler alınacağı da virüs salgını sonrası faizler için etkili rol oynayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here