Ana sayfa Genel Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl alınır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl alınır?

461
0

Devlet Destekli Evlilik Kredisi nedir? Devlet destekli faizsiz kredi nasıl alınır?

Devlet destekli evlilik kredisini kimler alabilir?

Maddi durumu evlilik için uygun olmayan ancak evlilik kararı alan çiftler devlet tarafından evliliğe teşvik edilmektedir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığınınca bu kredi uygulanmasıyla evlenmek isteyen ancak maddi yetersizlikler nedeniyle bunu yapamayan evlenemeyen çiftlere faizsiz devlet kredisi veriliyor.Kredinin en dikkat çekici yönlerinden biri de faizsiz olması. Bu sayede geri ödeme sıkıntısı olmadan çiftler kredilerini kullanabiliyorlar.

Evlilik kredisinden  Kimler Faydalanabiliyor?

Krediden sadece ihtiyaç sahibi olanlar faydalanabiliyor.Evlenmek isteyen çiftlerin aylık ya da yıllık gelir düzeyi  yüksekse  ya da kendi üzerlerine kayıtlı  herhangi bir mülke sahiplerse devlet destekli faizsiz krediden faydalanamıyorlar.Bu kredinin kullanılabilmesi için bir diğer şart ise kredi kullanacak çiftlerin adli sicil kaydında herhangi bir sorun olmayıp, temiz olması.Çiftlerden herhangi birinin Türk Ceza Kanununa göre ağır suç olarak tanımlanan maddelerden sicil kaydı varsa kredi alınması mümkün olmuyor ve kredi başvurusu onaylanmıyor.

Kredi’den Kaç Yaşında olanlar   Faydalanabiliyor?

18 yaşını geçen her vatandaş diğer şartları da sağlaması kaydıyla devlet destekli evlilik kredisinden faydalanabilirler.Bakanlık, genç yaşta evlilikleri desteklemek amacıyla krediden yararlanmak isteyen kişinin kredi başvurusunda bulunacak olanının  24 yaşından küçük olmasını istiyor. Bakanlık Yüksek öğretime devam eden leri mağdur etmemek amacıyla da eşlerden biri üniversitede okuyorsa üst yaş sınırını 26’ya kadar uzatabiliyor.

Devlet destekli Evlilik kredisi Ne Kadar ?(Ne kadar kredi çekebilirim?)

Devletin gençlere sunduğu devlet destekli kredinin miktarı 10.000 TL.( onbin Türk Lirası) Devlet destekli bu Krediye ödeme sırasında ek faiz uygulanmıyor, zaten bu yüzden devlet destekli evlilik kredisi adı veriliyor.

Kredi Ne Zaman Geri Ödenecek?

Çekilen evlilik  kredisinin geri ödemesi  çekildiği tarihten itibaren 1 yıl sonra başlıyor.Kredinin vadesi ise 4 yıl gibi uzunca bir süre.Kredinin 4 yıladaki geri ödeme döneminde ana para küçük taksitlere böşünerek ödenmesi isteniyor.Evlenen gençler evliliklerinin ilk yılında çocuk sahibi olurlarsa çocuk sahibi olmanın da desteklenmesi kapsamında kredi geri ödemesini 1 sene daha öteleyebiliyorlar.Devlet yurdunda büyüyen yetim gençler için geri ödeme ötelemesi 2 yıldır.

Hangi Bankalardan kredi çekebiliriz?

Faizsiz Kredi devlet destekli olduğu için sadece devlet bankaları yani kamu bankaları tarafından kullandırılabiliyor.Ziraat Bankası , Halk Bankası ve Vakıf Bank kamu bankaları olup devlet destekli faizsiz krediyi kullanabilirsiniz.

Allah mesud etsin…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here