Ana sayfa Genel Dosya masrafı iadesi için neye dikkat etmeli?

Dosya masrafı iadesi için neye dikkat etmeli?

424
0

Aslında konumuz dosya masrafı nasıl alınır ya da kart aidatının iadesi için ne yapmalıyız sorularının cevabı değil. Bugün bu konuda hakkımızı ararken ne yapmamalıyız? sorusunun cevabını bulmak.

Bankalardan bu tür alacaklarımızı tahsil etmek isterken dolandırıcıların eline düşüp elimizdeki hazır paramızdan da olabiliriz. Bankalardan kredi dosya masrafı ve kredi kartı aidatları ödeme haberleri duyulduktan sonra birkaç yıldır bu işlemleri sizin için yapabileceğini bildiren firma ya da kişiler türedi. Telefonla ya da SMS yoluyla size ulaşan bu kişiler, bir miktar ücret karşılığı sizin için bu işlemleri yapacaklarını ve talep ettiğiniz bankalarca bizlerden alınan haksız ödemeleri kendilerinin takip edip size ödeyeceklerini belirtiyorlar.

Maalesef bazı vatandaşlarımız bu kişi ya da sözde firmalara inanmışlar ve kart bilgisi vb bilgileri bu kişilerle paylaşmışlar, hesaplarına para yatmasını beklerken, ellerindeki kartlardan hizmet ücreti kesildiğini görmüş ve hayal kırıklığı yaşamışlardır. Sonunda gelen şikayetler nedeniyle bakanlık hemen bu konularla ilgili telefon ve adres bilgilerini incelemeye alarak gelen SMS’leri de takibe almıştır.

Aslında yapılacak olan çok basit:önce bankadan kredi çekerken ödediğimiz tutarlar yada kart aidatı için ödemelerimizin belgesini alıyoruz. Kredi çekerken size açılan hesap için defter aldıysanız muhtemelen bu defterde de kredi ile ilgili yaptığınız ödemeler mevcuttur. Daha sonra nüfus cüzdanımızla birlikte ikamet ettiğimiz ilçenin kaymakamlığındaki hakem heyetine dilekçe ile başvuru yapıp sonucu bekliyoruz. Dikkat edeceğimiz bir husus var O da eğer talep ettigimiz tutar belli bir miktarın üzerinde ise ilçe hakem heyetine değil il hakem heyetine başvurmalıyız.(Bu yıl için 201 yılında il hakem heyeti para sınırı 2200 TL dir. Bu tutarın üstündeki tutar için il hakem heyetine başvuru yapabilir.)

Siz siz olun aracı kişilere inanıp elinizdeki paradan da olmayın. Vereceğiniz dilekçe bile hakem heyetlerinde sizin için hazırlanmış. Kendi işinizi kendiniz yapın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here