Ana sayfa Pratik Bilgiler 31 Aralık Son Gün ! E-Tebligat Başvurusu Yaptınız mı ?

31 Aralık Son Gün ! E-Tebligat Başvurusu Yaptınız mı ?

968
0

e- tebligat nedir? ,e-tebligat ne zaman başlıyor? ,e-tebligat zorunlu mu? , e- tebligat başvurusu nasıl yapılır?

Elektronik Tebligat 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu ve 456 sıra nolu VUK Genel Tebliği uyarında mükelleflere tebliğ edilmesi gereken belgelerin Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından mükelleflere elektronik ortamda e-tebligat sistemi ile tebliğ edilmesidir. Bu tebligat zarf ve posta yoluyla yapılan tebligat ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir.

Kimlerin E-Tebligat başvurusu yapması gerekmektedir ?

Tüm vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişiler ( basit usulde tespit edilenler, gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler ile diğer vergisel yükümlülükleri bulunan mükellefler hariç ) 31.12.2015 tarihine kadar Gelirler İdaresi Başkanlığının E-tebligat sistemine başvuru yapmak ve 01.01.2016 tarihinden itibaren bu sistemi kullanmak zorundadır.

E-Tebligat başvurusu yapmamanın cezası var mı?

E-Tebligat sistemini kullanmak zorunda olan vergi mükellefleri 31.12.2015 tarihine kadar başvuru yapmamaları halinde Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 355. maddesi gereğince Özel Usulsüzlük Cezası ile cezalandırırlar.

E-Tebligat sistemine nasıl başvuru yapılır ?

Gerçek kişiler; Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın https://intvrg.gib.gov.tr adresinden internet vergi dairesi şifreleri ile yada TC Kimlik No bilgileri ile giriş yaparak internetten başvuru yapabilirler. Yada bizzat vergi dairesi ne başvurarak e-tebligat başvuru formu nu doldurup başvurabilirler.

Tüzel kişiler; Tüzel kişilik yetkilisi tarafından doldurulacak e-tebligat başvuru formu ile bizzat şirket yetkilisi yada vekalet aracılığı ile yetki verilmiş kişiler tarafından vergi dairesine başvurulacaktır.

E-Tebligat sistemi nasıl çalışıyor ?

Gelirler idaresi tarafından mükelleflere yapılacak tebligat, mükelleflerin e-tebligat başvurusunda belirtmiş oldukları elektronik posta adreslerine ve cep telefonlarına sms yoluyla bildirilecektir. Tebligat uyarısını alan mükellef Gelirler İdaresi Başkanlığının internet vergi dairesine şifre ile giriş yapacak ve kendisine tebliğ edilen belgeleri sistemden indirecektir.

E-Tebligat Sistemi ile Gönderilen Belgeler Ne Zaman Tebliğ Edilmiş Sayılır?

                E-Tebligat sistemi ile gönderilen belgeler, mükellefin elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılır ve ayrıca posta yoluyla tebligat yapılmaz

E-Tebligat Sisteminin Faydaları Nelerdir?

  • Bilgi güvenliğini ve kişisel verilerin korunmasını sağlar.
  • Hizmet kalitesini arttırır.
  • Belgenin içeriğinin başkaları tarafından değiştirilemeyeceğini garanti eder, güvenilirdir.
  • Fiziki ortamda haftalarca süren tebligat işlemi, elektronik tebligat sistemi ile saniyeler içinde gerçekleştirilir.
  • Elektronik tebligat sisteminde, tebligatın ne zaman yapıldığını, gönderen kurumun ve alıcının kim olduğunu, gönderilen tebligatın ve eklerinin ne olduğunu, görüntülenebildiği için herhangi bir ihtilafa yer bırakmaz.
  • Fiziki ortamda yapılan tebligatlar ücretli iken E-Tebligat ile yapılan tebligatlarda herhangi bir masraf bulunmadığından bütçeye katkı sağlar.
  • E-Tebligat sistemiyle yapılan tebligatlar, kâğıt, zaman ve enerji tasarrufu sağladığı için doğanın, yeşilin ve insanlığın en büyük dostudur

diagram_genel

Hukuki Dayanak : 456 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here