Ana sayfa Bankalar EFT Günlük Limit Artırma Yükseltme Nasıl Yapılır?

EFT Günlük Limit Artırma Yükseltme Nasıl Yapılır?

643
0

EFT limit arttırma genellikle bankaların sunduğu üst limitin yeterli gelmemesi durumunda, müşterilerin talebi doğrultusunda yapılan bir işlem olmakla birlikte, her banka, EFT limit artırımı talebinin şubeden ve bireysel olarak yapılmasını şart koşmaktadır. Bankaların EFT işlemi için belirlemiş olduğu üst limit ve EFT işlemi için belirlemiş olduğu saatler birbirine çok yakın olmakla birlikte, bireysel müşteriler için çoğu zaman yeterli olan üst limit, kurumsal işletmeler, ticari faaliyet gösteren işletmeler ya da ticaretle uğraşan müşteriler için yeterli gelmeyebilir. Bu durumda, müşterilerin EFT işlemi için limit arttırma talebinde bulunması kaçınılmaz olmaktadır.

EFT İşlemi Üst Limitler ve İşlem Saatleri

EFT limit arttırma içinbaşvuran müşteri profili çoğu zaman kurumsal ya da ticari faaliyet gösteren şirketlerden yani tüzel kişiliklerden oluşsa da ticaret ya da yatırım gibi işlerle uğraşan ve günlük para akışı EFT işlemi için belirlenen üst limiti aşmaya meyilli bireysel müşteriler de işlem limiti için arttırma talebinde bulunabilmektedir. EFT işlemi için belirlenen üst limit her bankada genellikle 250.000 TL ve buna yakın rakamlarda seyretmektedir. Bu işlem limiti günlük olmakla birlikte, bazı bankalar günlük işlem limitini 500.000 TL civarına kadar yüksek tutmaktadır. İşlem saatleri ise, genellikle 09.00-17.00 aralığındadır. Bazı bankalar daha geç başlarken bazı bankalar da EFT işlem süresini daha kısa tutmaktadır.

Limiti Artırma Seçenekleri

EFT limit arttırma işlemi için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki, müşterinin ilgili banka şubesine giderek işlem limiti arttırma talebini iletmesi ve ardından sonucu beklemesidir. Banka, müşteri durumuna göre uygun gördüğü takdirde limit artışı yapabilir ya da yapmayabilir. Bu durum, tamamen müşterinin profili ve banka ile olan çalışma ilişkileri ile ilgilidir. İkinci limit arttırma seçeneği ise, bankanın, müşteri hiçbir talepte bulunmadan limiti kendi toleransı ile arttırmasıdır. Bu durum, yine müşterinin gerçekleştirdiği işlem sıklığı, para akışı miktarı ve müşterinin banka ilişkileri ve finansal durumu ile doğrudan etkilidir. Bu durumların tamamının incelenmesinin sonucunda banka olumlu bir kanıya vardığında, müşteri talebine gerek duyulmaksızın işlem limitinde artış sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here