Ana sayfa Kredi Esnek veya Balon Ödeme Planı Nedir?

Esnek veya Balon Ödeme Planı Nedir?

506
0

Balon ödeme, bir krediye, ipotek veya ticari krediye eklenen toplu ödemedir. Bu ödeme genellikle kredi süresinin sonuna doğru yapılır. Balon ödemesi, krediye aylık olarak ödeyebileceğinizden daha yüksektir.

Balon ödeme hem sabit hem de esnek faiz oranı yapısının bir parçası olabilir. Borçlu, bir krediye balon ödeme ekleyerek, borçlu tarafından aylık olarak yapılan faiz ödemesini azaltabilir.

Balon ödemenin iyi yanı, daha düşük başlangıç ​​ödemelerine sahip olmalarıdır. Kısa vadede nakit sıkıntısıyla karşı karşıya kalabilecek, ancak gelecekte likiditenin iyileşmesini bekleyen şirketler veya borç alanlar için idealdirler.

Bir kredinin balon ödemesi olduğunda, borçlu ne şekilde tasarruf eder? Her ay faiz çıkışının faiz maliyetinden tasarrufu söz konusudur. Örneğin, ABC kişisi 10 yıllığına kredi alır. Balon ödemesiz bu kredi türünde, kredisinin tamamı ödenene kadar küçük aylık ödemelerle kredisinin tamamı amorti edilecektir.

Balon ödeme durumlarında;genellikle anapara ödemesinin tamamı dönem sonuna doğru toplu olarak ödenir. Vade sonuna doğru ödenen toplam ödemeye balon ödeme denir.

Bu ödemeyi yapamıyorlarsa, geçmişte yapılan ödemeden vazgeçip ürünü iade etmeleri veya başka bir kredi alarak yeniden finansmana bakmaları gerekebilir.

Balon ödeme nasıl hesaplanır?

Örnek: Ali 5 yıl boyunca %6 faizle 30.000 $ araba kredisi çekseydi ve 9.000 $ ‘lık (%30) bir balonu olsaydı, aylık ödemeleri 579.98 $ ‘dan (balonsuz) 451 $ ‘a düşürülürdü. Kredi vadesinin sonunda, 9.000 dolarlık kalan miktarın tamamını ödemek zorunda kalacaktı.

Araba kredisi balon ödemelerinin aylık geri ödemelerinizi azalttığı için yararlı olduğunu hatırlamak önemlidir, ancak aslında kredi süresi boyunca sizden daha fazla faiz alırlar. Ali’nin davasına biraz daha yakından baktığımızda %30’luk bir balonla Daniel’in faiz maliyetlerinin 1.260 dolar daha fazla olduğunu görüyoruz.

Balon ödemesi vadesi geldiğinde ne olur?

Balon ödemesi, araba kredisi sona erdikten sonra toplu olarak yapılmalıdır. Ödeme vadesi geldikten sonra genellikle bir dizi seçenek vardır.

Borçlu yeni bir araç isterse, arabayı satabilir ve ödemeyi yapmak ve krediyi sonuçlandırmak için parayı kullanabilir. Borçlu daha sonra yeni bir araba satın alma hakkına sahiptir ve isterlerse, yeni araç için yeni bir araba kredisine başvurur. Araç, yeni araç için ödemenin bir parçası olarak işlem görüyorsa, Balon Ödeme bu sürece dahil edilebilir.

Borçlu aracı elinde tutmak isterse, ödemeyi nakit olarak yapabilir, devirebilir veya ödemeyi başka bir krediye yeniden finanse edebilir.

Kaynak:https://www.faizsizkredi.com.tr

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here