Ana sayfa Haberler Konut Hesabı Devlet Katkısı Nedir?

Konut Hesabı Devlet Katkısı Nedir?

539
3

Hükümetin Eylem Planı’nda, görev alınmasından sonra 3 ay içerisinde tamamlanacak  arasında yer alan “Konut hesabı“yla ilgili yönetmelik taslağı, ilgili kurumların görüşlerini almak için sunuldu.

Konut hesabı nedir?

Konut hesabı düzenlemesine göre, Ev almak isteyenlere devlet katkısı sağlayan konut hesabı uygulamasından “konut sahibi olmayan Türk vatandaşları” yararlanacak. Kısacası “konut desteği” ya da konut hesabından faydalanmak için ilk şart konut sahibi olmamak.

Üzerine kayıtlı tapulu konutu olmayanlar devlet destekli ev sahibi olabilecekler.

Konut hesabından nasıl yararlanılır? Konut hesabı şartları:

Ev sahibi olmak isteyen kişiler , devletten ev  katkısına hak kazanabilmek için bankada “konut hesabı” açtırması gerekiyor.Bu hesabına ev alana kadar en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapması da konut desteği şartlarından birisi.

Bu yukarıda saydığımız şartları yerine getirenler, ev almak için karar verip kendi şartlarını oluşturduktan sonra ev aldıkları tarihte konut hesabında  biriken paranın en fazla yüzde 20’sine kadar devlet katkısı ya da devlet desteği alabilecek.

Konut hesabı devlet katkısı en fazla ne kadar?

Konut hesabı uygulamasında devlet katkısı en fazla 15 bin lira olacak ve bu tutarı geçemeyecek.Katkı tutarı her yıl,enflasyona göre yeniden belirlenen “yeniden değerleme oranı” kadar yükselmiş olacaktır.

Devlet katkısı nasıl ödenecek?Devlet desteği Bütçeden karşılanacak ve daha önceden(En az üç yıl öncesinden) hesap açtırmış kişilere hesap açtıkları bankalar aracılığıyla ödenecek. En az 3 yıl hesaba düzenli para yatırılacağı için 2016’da başlayacak uygulamada doğal olarak ilk devlet katkısı ödemeleri, ancak 2019 yılında yapılabilir.

Konut hesabı ne işime yarayacak?

Ev fiyatları almış başını gidiyor, Ev alacaklara devlet katkısı 15000 tl benim ne işime yarar? diye soruyorsunuz herhalde. Bunun için küçük bir örnek verelim. Diyelim ki 3 yıl sonra ev almak istiyorsunuz ve siz evi almak için bankadan konut kredisi çekmek istediğinizde en uygun konut kredisi veren banka’yı bulsanız bile bankalar, konut kredis için çekeceğiniz kredi tutarının hepsini veremez.Çekilecek konut kredisi, almak istediğiniz evin ,eksperler tarafından belirlenen toplam satış  değerinin % 75’ini geçemiyor. Kısacası alacağınız evin toplam tutarının  yüzde 25 ‘ ini cebinizden ödemelisiniz.

Örnek konut Hesabı Devlet Katkısı

Özetle 100.000 TL tutarındaki evin konut kredisi için , bu tutarın %75’i olan 75.000 TL banka tarafından kredi olarak veriliyor. Kalan 25.000 TL’nin alıcı tarafından karşılanması gerekiyor.Konut hesabı kredisi desteği de bu aşamada İşinize yarayacak.Konut hesabı devlet katkısı aslında sizin peşin olarak vermeniz gereken % 25’lik konut kredisi peşinatını tamamlamak için kullanacaksınız.

Parası olan için 15.000 tl belki küçük bir rakam ancak bu devirde para kazanmak kolay değil.Sadece 3 yıl bankada kendiniz için para biriktirip,devlet katkısı ile birlikte en azından evinizin peşinatını vermek birçok insan için gerçekten güzel bir destek.

Yazıda detaylarını vermeye çalıştığımız ev alanlara “konut hesabı” , “devlet katkısı” konulu devlet desteği ile ilgili açıklamalarımız, umarız sizin de ev sahibi olmanıza yardımcı olur.

Konut hesabı’nın bu günlerde yeniden popüler olması kişilerin ev sahibi olmasında yavaş yavaş bu uygulamanın faydalı olduğunu da göstermektedir.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here