Ana sayfa Nedir Ev Alırken Tapu Masrafı Ne Kadar ?

Ev Alırken Tapu Masrafı Ne Kadar ?

542
0

Ev Alımında Tapu Masrafları Ne Kadar?

Ev alım kredilerinin hayatımıza girmesi ile yeni borçların altına girerek satın almaya karar verdiğimiz evleri beğenmek ve kredi borcuna girmek yeterli gelmemektedir. Evlerin alım ve satım işlemlerinde de ödenmesi gereken ücretler vardır. Hem alıcıya hem de satıcıya ek bir yük olan bu ücretler, evin fiyatının binde yirmisidir. Bu miktarı hem alıcı hem de satıcı ödemek zorundadır. Bu yüzden evlerin alım satım işlemlerinde bu vergiyi daha az ödemek için, rayiç bedelin altında satış gösterilmektedir. Bu durumun cezai bir yaptırımı olduğu bilinmesine rağmen, bazı kişiler az vergi ödemek için bu yolu tercih ederler.

Ev alımında tapu masrafları ne kadar? Ya da Tapu masrafı nasıl hesaplanır? Sorusunun cevabı binde 20 oranıdır. Yani 400 bin liralık ev alırsanız 8 bin lira da vergi ödemek zorunda kalırsınız. Tabi evi satan kişi de bu vergiyi ödemek zorundadır. Bu açıdan ev alım satım işlerinde bu husus üzerinde mutlaka tartışılması gereken bir durumdur. Bazen alıcı ve satıcı kendi aralarında anlaşarak, tek bir tarafın tüm masrafları ödemesi konusunda mutabakata varırlar. Bu yüzden resmi olarak iki tarafın da ayrı ayrı ödemesi gereken durumu, tek bir taraf üzerine alır. Sadece beğendiğiniz evi beğenmekle ve bütçenize uygun olanı satın almaya karar vermekle iş bitmemektedir.

Tapu masrafları evin fiyatı arttıkça artan bir ücrettir. Diğer harçlar ve vergiler de hesaba katıldığında oldukça masraflı bir işlem süreci de gerekeceğinden mutlaka önceden konuşulup anlaşılması gerekmektedir. Özellikle yüksek meblağlarda ev satın alan kişilerin ödemek zorunda olduğu ücretler epey fazlalaşacağı için evin fiyatı düşük gösterilmektedir. Bunun cezası vardır ve bu cezayı hem alıcı hem de satıcı fazlasıyla ödemek zorunda kalır

Tapu Ödemeleri Nereye Yatırılır?
Tapu ödemelerini nasıl yapabilirim diye merak ediyorsanız eğer başvuru sırasında size kısa mesaj olarak bir kod iletilecektir. Bu kod ile birlikte İş Bankası, Ziraat Bankası ve anlaşmalı diğer bankalar ile ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ziraat Bankası’ndan tapu ödemesi yapmak için ATM menüsünde yer alan Ödemeler – Tapu ödemeleri tuşlarına basarak size gelen kod ve sizden istenilen TC kimlik ve telefon numaranızı girerek işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ev alırken tapu masrafı ne kadar? , tapu masrafı ev fiyatının kaçta kaçı? , tapu masrafı oranı ne kadar? tapu masrafı yüzdesi nedir? gibi sorulara yanıt vermeye çalıştığımız bu yazı yanında , İpotekli Evin Alım-Satım İşlemi  yazımız da ilginizi çekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here