Ana sayfa Bankalar Faizler Ne Olur? 2021 Yılında Faizler Ne Olacak?

Faizler Ne Olur? 2021 Yılında Faizler Ne Olacak?

786
0

Ülke ekonomisi başta olmak üzere küresel ekonomi ve gelişen olaylar parametrelere doğrudan etki ediyor. Nitekim ülke olarak bunun örneğini son yıllarda sürekle yaşadık. Bunların yanında gelişen küresel salgın beraberinde 2021 yılı faizleri olmak üzere bir çok kurda önemli değişiklik yaşanacaktır. Elbette karşılaşılan sorunlu ekonomik olaylar karşısında atılacak adımlarda bu faizlerin en iyi seviyede kalmasına yakında etki edecek. Nitekim ilk çeyreği bitirmemizin ardından atılan adımlar neticesinde kredi faizleri önemli seviyelerde hareket ediyor.

2021 Yılında Faizler

2021 yılında faizler konusu, özellikle hem tüm dünyayı hem de ülkemizi etkisi altına alan korona virüsten dolayı, müşterilerine kolaylıklar sağlayarak ödeme ertelemesi imkânı veren bankalarla çalışan kişilerin merak ettiği bir konudur.

Bankalar, yapılan ödeme ertelemeleri konusunda vadeleri 3 ay gibi ortalama bir sürede tutmakta ve faiz oranlarını da ilan edilen karantinadan dolayı olabildiğince azami sınırlarda tutmaya çalışmaktadır. Ancak bu durumun 2021 yılına nasıl bir etkisi olacağı konusu hem finansal firmalar hem özel şirketler hem ticari şirketler hem de bireysel müşteriler açısından ciddi bir kafa karışıklığına sebep olmaktadır.

2021 Yılında Enflasyon Beklentileri

2021 yılında faizler konusunda beklentiler olduğu gibi enflasyon ve döviz kurları gibi konularda da özellikle bu konularla ilgilenen, bu konular üzerinden iş yapan ya da enflasyondan etkilenmesi söz konusu olan şirket ve bireysel müşterilerin kafaları oldukça karışıktır.

Yapılan anketler sonucu elde edilen veriler ışığında, 2020 yılının yıl sonunda, beklenen Tüketici Enflasyonu oranı %10,1 olarak sonuçlanmakla birlikte, 12 ay sonrası için ortaya çıkan sonuç ise bir önceki anket verilerine göre %10,7 iken, son anketlere %9,54 olarak belirlenmiştir. Ayrıca, yine aynı anketler ışığında 24 ay sonrası için belirlenen Tüketici Enflasyon oranları ise sırasıyla %8,94 ve %8,51 olarak belirlenmiştir.

2021 Yılında Faiz Beklentileri

2021 yılında faizler için yapılan anketler ışığında, belirlenen veriler ise, genel olarak faiz oranlarında düşme yaşanacağını göstermektedir. Cari ay sonu gecelik faiz oranı için yapılan ilk anketlerin sonuçları %12,40 civarında iken, anketler tekrarlandığında sonucun %11,43 civarına gerilediği görülmektedir. Fonlama maliyetleri için yapılan faiz tahmin anketlerinde, ilk sonuçlar %12,42 olarak bildirilirken, anketler tekrar yapıldığında, fonlama maliyetleri için beklenilen faiz oranlarının %11,41’e düştüğü gözlenmiştir.

Ayrıca, vadesine 5 yıl kalmış olan DİSB’ler için hesaplanan tahmini faiz oranları, genel olarak %11,11 olarak kaydedilmiş olsa da yeni anketlere göre yapılan hesaplamalarda bu oranlar %10,75 civarına düşmüştür. Yapılan tüm faiz hesaplamaları ve tahminleri, 2021 yılında faiz oranlarında düşüş beklendiğini göstermektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here