Ana sayfa Haberler Faizler yükselirse ne olur?

Faizler yükselirse ne olur?

703
0

Kredi faizlerinin yüksek olması, kredi çekmeyi düşünen tüketicileri kara kara düşündürüyor. Hükümetin uyguladığı ekonomik politikalar, Merkez Bankası’nın faiz artış kararları, döviz kurundaki yükselişler, enflasyonun yüksek seviyede olması gibi faktörler bankaların en önemli gelir ürünlerinin başında gelen kredi faiz oranlarının yüksek olmasına neden oluyor.

Yüksek kredi faizleri tüketicileri düşündürüyor

Son dönemde artan altın ve döviz kurlarına müdahale yapılmak suretiyle faiz artırımına gidildi. Son bir ayda ciddi artışlara neden olan faiz artırımı sonrası yapılan diğer düzenlemeler eşliğinde döviz kurları inişe geçmiş durumda. Fakat artın faiz oranı sadece kredilerde değil kredi kartları ile ek hesaplara da yansımış durumda.

Faizlerin yükselmesi kredi toplam geri ödemelerinde ve kredi kullanırken tüketicilerden tahsil edilen diğer ücretlerde önemli yükselişlere yol açıyor. 10 bin TL kredi çeken bir tüketici geri ödeme sonunda 12500 TL ödüyorsa faizler yükselince bu rakam 13000-15000 TL seviyesine çıkabiliyor. Bu da ödeme açısından büyük bir yük getirdiği için tüketicilerin ekonomik anlamda sıkıntılar yaşamasına sebep oluyor.

Faizlerin yüksek olması nedeniyle kredi ihtiyacı olanlar kredi çekmeyi faizler daha makul seviyeye inene kadar erteliyor. Bu durum elbette kredi finansörlerini de etkiliyor ve kredi alımlarında düşüş ile birlikte aynı zamanda yatırımlarında düşmesi anlamına geliyor.

Bankaların Kredi faiz oranları artınca ortaya çıkan temel problemler şunlar:

Yatırımlar azalır: Kredi faiz oranları yüksek olursa kredi çekerek ev, arsa, otomobil almak isteyen ya da iş kurmak isteyenler ödeme yükü fazla olacağı için yatırım yapmaktan çekinir.

Tüketim düşer, tasarruf artar: Faiz oranları yüksek olduğu için kredi çekilerek yapılan harcamalar, yatırımlar azalacağı için tüketiciler tasarruflu hareket etme yolunu seçer. Bu da doğrudan ve dolaylı olarak sektörleri, mevcut ekonomik piyasayı önemli ölçüde etkiler.

  • Kredi faiz oranları düşük olursa;
  • Kredi kullanımı önemli ölçüde artar,
  • Yatırımlar artar,
  • Tüketim artar,
  • Piyasa hareketlenir,
  • Kredi çekilerek yapılan harcamalar ile ayakta duran sektörler (inşaat, otomotiv, gayrimenkul vb.) canlanır.

Daralan ekonominin açılması amacıyla orta ve uzun vadede ekonomi politikaları açıklandı. Yabancı yatırımcılar ile bir araya gelen yetkililer gerekli güveni vermek adına desteklerini de belirtiyor. Bu nedenle daralan ekonominin zaman içinde açılması, üretimin artması ile düşen döviz kurlarının yanında faizlerinde düşmesi arzu edilen hususlar arasında.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here