Ana sayfa Kredi Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

694
0

Banka veya finans kurumlarından alınan kredilerin aynı miktarda herhangi bir faiz işletilmeden ödeme yapılması işlemi, faizsiz kredinin tam olarak tanımıdır diyebiliriz. Belirli kurallar ve kampanyalar oluşturarak bu işlemi gerçekleştiren bankalar, bir arkadaşa koşulsuz şekilde borç verme durumuyla aynı olarak düşünülmemelidir. Bir diğer adıyla sıfır faizli krediler olarak da bankalar tarafından tanımlanmaktadır. Sıfır faizli yani faizsiz krediler, belirlenen kredi miktarı ve kullandığımız kredi miktarının belli dönemleri için önceden belirlenmiş aralıklar ile geri ödenmesi ve sadece kullanılan kredi miktarı üzerinden ekleme yapılmadan sadece ana paranın geri ödendiği kredi türlerinden bir tanesidir. Kullanılmış kredi miktarı kadar eşit aylık olarak süreçlere bölünerek yapılan bir işlemdir.

Katılım bankaları veya faizsiz bankacılık yöntemi ile çalışan birçok banka faizsiz kredi kampanyaları adı altında müşterilerini veya yeni kazanacağı müşteri potansiyellerine bu kredileri kullanma imkânı sunabiliyorlar. Finans şirketleri kuruluşları veya bankalar sıfır faizli, faizsiz kredileri vermeden önceden belirli süreçler doğrultusunda müşterileri araştırma yöntemi ile çalıştıkları bilinmektedir.

Faizsiz Kredi Veren Kurumların Müşterilerde Aradığı Şartlar

Sıfır faizle veriliyor olsa bile belirli şartlar altında bankalar tarafından bir araştırma süreci her zaman gerekli görülmüştür. Bankaların da inisiyatifi doğrultusunda olan bu kararlara birlikte göz atalım.

  • Sigortalılık süresi: Sigorta süresinin yeterli olması kredi alırken kolaylık sağlayabilecek yöntemler arasında yer almaktadır. 6 aydan az süre olan sigortalılarda kredi çıkma oranının düşük bir ihtimal olma olasılığı bulunmaktadır. Fakat mevcut bir çalışma halindeyseniz maaş aldığınız banka ile çalışmak yani krediye başvurmak daha olumlu sonuçlarla buluşacaktır.
  • Ödenmemiş borcun olmaması: Başvuru yapıldığı sıralarda daha önceden aynı bankadan veya başka bir bankadan yapılan borcun düzenli olarak ödendiği veya ödenmediği kontrol edilmektedir. Faizsiz kredi alabilmek için önceki borçların başvuru esnasında ödenmesi banka tarafından bir aylık bir inceleme süresi altında incelenip olumlu olması durumunda ancak gerçekleşebilecektir.
  • Kredi notu: Kredi notunun öğrenilip başvurulması gereklidir. Düşük olması durumunda olumsuz sonuçla karşılaşılabilir.
  • İdari takipte olmamak: Yasal takipte olmayan müşterilerin kredi almaları daha kolay olacaktır.

Ödeme geçmişinin düzenli olması: Düzenli kullanılan bir borç ödemesi bankalar tarafından büyük önem arz etmektedir.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Faizsiz kredi veren bankaları ve kampanyalarını birlikte inceleyelim.

  • Ziraat Katılım Bankası kar payı ve oranına göre faizsiz krediler veriyorken, Halk Bankası Kobi lere özel faiz kredi imkanları sunabilmekteler.
  • Albaraka Türk Katılım Bankası kâr payı oranına göre faizsiz kredi imkanıyla bir işleyiş sergilerken, Denizbank otomatik ödeme talimatlarına 1000 tl faizsiz kredi kampanyasıyla imkan sunabilmektedir.
  • Garanti ve Odeabank ‘ın da 2000 Tl – faizsiz kredi imkânı sunduğunu, Vakıf Katılım ve Türkiye Finans Katılım Bankalarının kâr payı oranına göre faizsiz kredi verdiği gözlemlenmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here