Ana sayfa Pratik Bilgiler Finans ve Oyun Teorisi

Finans ve Oyun Teorisi

810
1

Oyun teorisi nedir sorusuna öncelikle cevap vermeye çalışalım. Hayatın her alanında karşımıza çıkabilmekle beraber ekonomi ve iktisat alanında kendisini temel teori olarak benimsetmiş bir matematiksel açıklamalar, değişkenler ve algoritmalar bütünüdür diyebiliriz. İki birey, iki firma ve hatta iki ülke karşı karşıya geldiğinde ekonomik boyutta hangi strateji uygulanırsa maksimum fayda getireceğini öngörebilen ve bu yönde çok çeşitli matematiksel yöntemler kullanarak bulmaya çalışan teoridir daha açık yazmak gerekirse.

Oyun Teorisi ve BankalarÜlkemizde özellikle ekonomi bölümlerinde seçmeli ders olarak son birkaç yıldır verilmeye başlanan oyun teorisi dersleri ile birlikte daha bilinçli ekonomistler yetişmeye başlamıştır demek pek yanlış olmaz sanırım. Oyunun kurallarından bihaber olan kişi kaybetmeye mahkumdur. Bu sözle anlatılmak istenen şudur aslında: Pratik hayatta bu kadar hayatımıza yön veren bankaların verdiği hizmetlerden yararlanırken şartları ve verileri iyi değerlendirmek gerekir.

Sonuçta herkes çıkarına uygun davranmak zorundadır, bu yüzden ekonomik olarak getirinin götürüsünden fazla olması için dikkatli davranılması ve her türlü etmenin iyi değerlendirilmesi gerekir. Mesela bankaların pazarlama olarak geliştirdiği basit ama etkili bir yolu örnekle açıklayalım.

Bir banka diyelim ki; yüzde 10 faizle 1000 liralık krediyi 10 ay taksitle verirken 2. bir ürün olarak yüzde 20 faizle 1000 liralık krediyi 20 ay taksitle verdiğini söyleyelim. Buradaki değişken parametre faiz olduğu için tüketicilerin ilk ürünü seçeceği mutlaktır. Matematik hesabı yapmaları bile aylık vade tutarının düşük olduğunu kanıtlayacaktır.

Banka 3. bir ürün olarak 1100 liralık krediyi yüzde 25 faizle 20 ay taksitle hizmete sunduğunu varsayalım. Bu koşullarda tüketiciler ilk seçtikleri ürünü pas geçip 2. ürüne büyük bir yüzdeyle yönelebileceklerini söyleyebiliriz. Kısaca banka burada 2. üründeki esas parametre olan faizi tercih edilebilir göstermek adına seçmesi pek de mantıklı olmayan 3. ürünle basit ama etkili bir çözüm getirmiştir bu konuda ki rekabet piyasasını düşünürsek.

Piyasaların lokomotifi olan bankalar ve oyun teorisi arasındaki ilişkinin basit bir örnekle anlatımından çıkarılabilecek sonuç şu: Ekonomi ve finansal göstergelerde Oyun Teorisi kavramının ne derece önemli olabileceğini bilmek, işletme veya ticaretle uğraşıyorsanız hatta bankalar ve yatırımlarla sıkı bir ilişkiniz de varsa kuralları bilmek son derece mühim bir eylem olacaktır.

 

1 YORUM

  1. Ben de Matematik bolumundeyim, cok hos bir makale olmus. 3. sınıf dersimiz bizim Oyun Teorisi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here