Ana sayfa Kredi Notu Findeks Nedir?

Findeks Nedir?

515
0

FİNDEKS NEDİR

Findeks nedir? Ne işe yarar? Diye sorulan bir soruya şu şekilde cevap verebiliriz. Kredi kayıt bürolarının kurmuş olduğu ve web üzerinden hizmette bulunduğu bu sistem, reel sektör ve biz bireysel müşteriler için kolaylık sağlar. Kredi çekeceğimiz zaman ne kadar kredi notumuzun olduğunu ya da kaldığını bize bildirir. Kredi notu; bireyin geçmişinde ki kredi kartı ile ilgili her şey de analizler yapıp rakamsal ifadeleri içeren karnedir. Yani birey kredi alacağı zaman, ya da reel sektördekiler ve finans işlerin de bu notu kullanarak rahatlıkla ve kolaylıkla alabilir ya da almayabilirler. Hala kafanız da bir şey canlanmayıp findeks nedir? Diye, soruyorsanız şu şekilde de açıklama yapılabilir. Findeks, finans sektörünün seni nasıl gördüğünü temsil eden notlardır. Yani findeksi kullanarak finansal yönde ki durumu kontrol ederek daha iyi bir şekilde düzenleyebilir, yönetebilirsin.

Bankalar, kredi borç ve limitlerini bu notlar sayesinde takip edebilirler. Bu not sistemini hayata geçiren Kredi Kayır Bürosu yani KKB, Türkiye’nin önde gelen en iyi 9 bankasının ortaklığı ve katkıları ile kurularak hayata geçmiştir. Findeks kredi notu, herkes için finansal açıdan önemlidir. Çünkü kredi notunu bilen bireyler, ileride kredi alacakları zaman daha güvenli ve kolay bir biçimde alabilecekler. Fakat her kredi notu olan birey, krediyi kolay alabilir diye bir kaide yoktur. Genelde 1 ile 1900 arası değişen bu notlarda en fazla risk 1 ve 1’e yakın olan notlardır, en az riski olan notlar da 1900 ve 1900’E yakın olandır.

Kredi almak isteyen öncelikle notu öğrenip daha sonra da düşük ise yükseltmeye çalışması gerekir. Yüksek ise de notunu koruması gerekmektedir.  Düşük kredi notu, kredi alırken size fayda etmez. Bu yüzden bilgi sahibi olmanız gerekir. Findeks nedir? Ve Findeks hakkında her türlü bilgiyi almak istiyorum diyorsanız, Bu konuda bilgi alabilmek için findeks danışmanlarından yardım alabilirsiniz. Herkesin bir kredi notu bulunmaz. Eğer ki daha önce kredin yoksa banka da hesap var ama kredilik bir durum yaşamamışsanız kredi notunuz hesaplanamaz. Findeks kredi notunuzu almak istiyorsanız öncelikle findekse üye olmanız gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here