Ana sayfa Garanti Bankası Garanti iban Sorgulama

Garanti iban Sorgulama

441
0

Garanti Bankası Iban sorgulama işlemine girmeden önce iban’dan bahsedelim.IBAN (international bank account number) 26 haneden oluşan, para akışlarında yanlış hesaba aktarım yapılmasını engellemek ve bu hata süresince yaşanan gecikmeyi durdurmak için ilk olarak Avrupa Birliğinde ortaya çıkmış bir banka hesap numarası standardıdır. Bu numaraya göre; 1. ve 2. hane ülke kodu, 3. ve 4. hane kontrol basamağı, 5. – 8. haneler arası banka kodu, 9. Rezerv alan, 11. – 26. haneler ise hesap numarasıdır. IBAN numarası havalelerde zorunlu değildir.

            Garanti bankası hesabı olanlar için garanti bankası İBAN öğrenme için farklı yöntemler bulunmaktadır.

1) Garanti bankası müşteri hizmetleri 444 0 333 aranabilir. Müşteri hizmetlerine bağlanıldıktan sonra zaten yönlendirilirsiniz ve gerekirse müşteri temsilcisi ile görüşülebilir

2) Garanti bankası mobil bankacılık sistemi kullanılabilir. Telefonunuza ücretsiz olarak mobil uygulama indirebilirsiniz. İnternet şifrenizi de aldıktan sonra sisteme giriş yapın. Şifrenizi girdikten sonra onay resmini onaylayın. Hesaplar ve ürünler sekmesine girerek “hesaplar” bölümüne girin. Açılan hesabınıza tıklayın. Hesap detayları karşınıza çıkacaktır burada IBAN numarası, hesap bilgileri başlığı altında mavi renk ve büyük punto ile yazılmıştır.

3) Garanti bankası internet şubeciliği sistemi kullanılabilir. Garanti bankası sayfasına girin. Üst tarafta butonlar arasında “bireysel” seçeneğine basın. Sol üstte mevduat ve ürünlerine girin. Mevduat ürünlerine tıklayın. 8. sırada IBAN yazılı olduğunu göreceksiniz. Açılan pencerede açıklamalar bulunmaktadır. Bu açıklamaların ilk paragrafında, “IBAN numaranızı öğrenmek için tıklayınız” ifadesi kullanın ya da IBAN Sorgulama’ ya basın. Açılan panelde şube kodu ve hesap numaranızı yazmanız beklenmektedir. Şube kodunuzu bilmiyorsanız, şube kodu yazılacak yerin hemen sağında şube kodlarına tıklayarak rahatça bulabilirsiniz.

 Garanti bankası IBAN sorgulama için yukarıdaki üç farklı yöntemin yanı sıra hesap cüzdanınızdan da IBAN numaranıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Hemen hemen tüm para aktarım işlemlerinde gerek havale gerek eft olsun tüm para hareketlerinde artık geçerli olan iban numarasını ezberleyemeseniz bile en azından akıllı telefonunuzda ya da cüzdanınızda bir kağıtta bulundurmanız, acil durumlarda işlerinizi biraz olsun hızlandıracaktır. Yine de yanınızda hazır bir şekilde iban numaranız yoksa , elbette yukarıda anlattığımız yöntemlerden biriyle garanti iban sorgulama işlemini yaparak öğrenmeniz mümkün olacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here