Ana sayfa Pratik Bilgiler Girişimciler Kosgeb’e Başvururken Nelere Dikkat Etmeli

Girişimciler Kosgeb’e Başvururken Nelere Dikkat Etmeli

258
0

Kendi işini kurmak isteyen girişimciler için Kosgeb önemli bir kurum. Devlet eliyle desteklenen bu kurumda amaç girişimcilerin işlerini kurarken onlara destek olması. Bu destek hem mentorluk hem de maddi olarak olabilir. Bu sebeple ilk olarak eğitimle başlar girişimci Kosgeb ilişkisi. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni alan kişiler işlerini kurup Kosgeb’ten hibe ve kredi desteği talebinde bulunabilirler. Ancak ayrıntılara dikkat etmek son derece önemlidir. Örneğin öz sermayesi olmayan bir girişimci Kosgeb desteklerine güvenerek iş kurmaya çalışırsa bu yanlış bir tercih olur.

Öz Sermayesiz İş Kurmayın Düşünmeyin

Kosgeb’in temel prensibi önce girişimci harcama yapmalı sonra bana başvurmalıdır, mantığıdır. Bu geri dönüşümde belirli periyodik zamanlarda yapılır ve belli oranlamalara göre ödenir. Dolayısıyla iş kurmayı kafasına koymuş kişiler için bu husus destekleyici iken çünkü zaten o harcamalar yapılacak, ancak bir heves ya da borç ile kurmaya çalışanlar içinse durum son derece risklidir. Bu sebeple öz sermaye konusu son derece önemlidir.

Doğru İş Kolu ve Doğru Yönetim

Her şeyin olumlu gittiğini düşünelim ve Kosgeb desteğine hak kazandınız. Bir taahhütname imzalıyorsunuz. Şirketin şu kadar yıl kapanmayacağı, ibraz edilen her şeyin doğru olduğunu eğer ters bir durum olursa yasal faiziyle geri ödeme yapacağınızı falan içeren bir taahhütname. Yani bağlayıcı bir sözleşme sizi bekliyor. Bu sebeplede girişiminizi kurarken hakim olduğunuz pazara girmek ve doğru bir şekilde yönetim sergilemek son derece önemlidir. Diğer bir konu olan doğru ibrazlar ise son derece önemli. Artık araştırmalar çok ciddi bir biçimde yapılıyor ve Kosgeb girişimciyi yıllar geçse de takip ediyor. Bu sebeple hem etik olarak hem de en hafif tabiriyle uyanıklık yapmaya çalışmayın geri dönüşümü size yüklü olabilir.

Özetle doğru parçaları bir araya getirdiğinizde Kosgeb çok iyi bir yapıştırıcı diyebiliriz. Özellikle belli bir oranda girişimciye hibe desteği sağlaması girişimcinin harcamalarının bir bölümünü ciddi bir şekilde aşağıya çekmesine imkan sağlıyor. Bu da paranın başka bir yere kaynak olarak  akmasını sağlıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here