Ana sayfa Bankalar Gönderdiğim EFT Ulaşmadı, EFT Durumu Öğrenme Nasıl olur?

Gönderdiğim EFT Ulaşmadı, EFT Durumu Öğrenme Nasıl olur?

471
0

Farklı bir bankanın hesabına para göndermek isterseniz bu işlem için EFT yolunu seçmeniz gerekiyor. Bu yolla gönderilen paraların kişi hesaba geçmesi biraz zaman alan bir işlem. Bu manada parayı gönderen ve alıcı konumundakiler para hareketinin anında görülmesini ister. Fakat EFT gönderim için merkez bankası onayı aranıyor olması burada zaman ihtiyacını doğruyor. Hesaba geçmeyen nedenler EFT sorgulama hareketini zorunlu kılıyor. Özellikle uzun zaman geçmesine rağmen para henüz görünmüyorsa alıcı konumundakiler endişelenmeye başlar. Bu dilimde sorgulama yoranları aranmaya başlanır.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Para transferinde kullandığınız yol internet bankacılığı, mobil uygulama banka şubesi yada bankamatikten yapılmış olabilir. Burada aradaki yol sizin EFT yapmanızdaki aşamaları etkilemez. Yapılan ve talimat verilen EFT için bir numara kayıtlara girer. Bu sorgulamada kullanacağınız EFT numarası paranızın hangi aşamada olduğunun sorgulanmasında kullanılır. Bir bakıma bu numaraya da ihtiyaç almamasına karşın muhasebeleştirilmesi açısından önemlidir.

Gönderdiğim EFT iki saat oldu ya da daha uzun süre olmasına karşın para henüz hesabıma gelmedi diyorsanız bu durumu öğrenmek için hesabınızın bağlı olduğu müşteri hizmetlerini yada telefon bankacılığını aramak gerekiyor. En doğru EFT sorgulama işlemi bu yönde olacaktır. Ayrıca bu sorgu işlemi parayı alacak kişi yapmalıdır. Çünkü özel bilgilere gizlilik esasları nedeniyle hesap sahibi bilgi alabilir.

Gönderilen EFT ile paraların durumu sorgulama işlemi için internet bankacılığı kullanabilir. Ancak burada hesaba giriş ile paranın hesaba geçip geçmediğini inceleyebilir. Yani paranın nerede olduğu bilgisine ulaşmanız mümkün değildir.

EFT Yapımında Onay

EFT  ile para gönderim ve alım aşamasının gerçekleşmesi için mesai saatleri şartı aranır. Bunun nedeni paranın aktarımı farklı bankalar arasında olmasından dolayı merkez Bankasınca onay verilmesidir. Bu nedenle onaylar mesai saati içinde yapılabilmektedir. Bankanıza EFT talimatı dilediğiniz saatte verebilirsiniz de gerçekleşmesi ilk mesai saati ile başlar. Merkez bankası onay sonrası para karşı bankanın havuzuna düşer. Bu havuzda da ilgili kişinin hesabına geçirilir. Bu aradaki zaman dilimi 5-10 dakika kadar sürse de bazı durumlarda bir günü bulabiliyor. Bu zamanın uzamasında hesap veya iban numarasının yanlış olması, hesap sahibinin adı ve soyadında farklılıklar olması gibi hususlar etkilidir.

EFT yapımında iban numaraları önemli. Aslında talimatı kendiniz veriyorsanız numara girişi sonrasında tedbir olarak hesap sahibinin kimlik bilgilerinden bazıları ekranda görünüyor. Bu tedbirin amacı paranın yanlış hesaplara gitmesini önlemektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here