Ana sayfa Bankalar Gönderilen EFT Sorgulama Ekranı (Nasıl Yapılır)

Gönderilen EFT Sorgulama Ekranı (Nasıl Yapılır)

439
0

Para gönderimi türlerinden birisi olan EFT farklı bir bankaya göndermek istediğiniz paralar için kullanılan bir yol. Bu yolla aktarımın sağlanabilmesi için mesai saatleri olması gerekiyor ki karşı hesaba geçsin. Bu manada göndermiş olduğunuz EFT sorgulama işlemleri yapabileceğiniz imkanlar çerçevesinde olabiliyor.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gönderdiğiniz yada almanız gereken EFT işleminin hangi aşamada olduğunu sorgulamanın iki yolu bulunuyor. Birisi dijital bankacılığın adresi internet bankacılığı diğeri ise bankanızın müşteri hizmetlerini aramaktır. İnternet bankacılığına giriş ile hesabınızdaki hareketleri inceleme imkanı bulabilirsiniz. Burada özellikle gönderim için kişilere bir EFT numarası verilir. Bu numara ile gönderilen paranın durumunu sorgulama imkanlarına sahip oluyorsunuz. Para aktarımında bu numara Merkez Bankasınca önemli. Zira bankalarda bu işlemin takibinde bu numarayı kullanıyor.

Müşteri Hizmetlerinden EFT Sorgulama

Para transferi için EFT yapmanız halinde aldığınız numara ile müşteri hizmetlerinden ayrıntılı bilgi almak çok doğru bir adım olur. Bu numara ile yetkili sizden paranın hangi aşamada olduğunu birkaç güvenlik sorusunun ardından bilgi verebiliyor. Yani eft sorgulama işlemi için eft numarasını kayıt etmek yada alıcı ile paylaşmak doğru adımlardan bir tanesi.

EFT Aşamaları

Para gönderimi için kullanılan EFT sonrası merkez bankası onayı istenir. Bu onay için ise mesai saati olması gerekiyor. Aksi takdirde yapılan talimatlar mesai saatinin başlaması ile gerçekleştiriliyor. Burada onay sonrası söz konusu para karşı bankanın havuz hesabında toplanır. Buradan da alacaklı kişinin hesabına geçirilir. Bu aşama kimi zaman 5 dk gibi bir süre sürse de bazı zamanlarda tüm günü bulabiliyor. Bunun nedeni ise gönderilen hesap numarasında yada hesap numarasının sahibinin ismindeki tutarsızlılar olabiliyor. Bu gibi durumlarda para hesabının sahibini banka yetkilisi arayarak teyit etmek isteyebilir. Aksi takdirde bir yanlışlık bulunuyorsa para gönderen kişiye iade ediliyor. Ancak yanlış birisine gönderilmişse, para da bu hesaba geçmişse, hesabın sahibide parayı çekmişse bu işlemin iptali söz konusu değil. Yani parayı geri alabilmeniz için hesap sahibine ulaşmanız ve parayı geri istemeniz gerekir ki bu çok uzun ve meşaketli bir işlem. Zira banka yetkilileride karşı hesabın sahibini ve iletişim bilgilerini size vermekten kaçınırlar.

Para göndermeniz halinde ihtiyaç duyulması halinde eft sorgu işlemi için verilen eft numarasının önemi bulunur. Bu numaranın bir yere not edilmesi sizin için avantaj sunabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here