Ana sayfa Haberler Gönüllü İlaç Denekliği ile Para Kazanmak

Gönüllü İlaç Denekliği ile Para Kazanmak

561
0

Bugünlerde bazı haberlerde  Türkiyenin  İlaç deneme merkezlerine, klinik araştırmalar merkezlerine  günlük 300 lira ile 1000 lira arasında değişen ücretlerle gönüllü ilaç deneği arandığı duyuruldu. Gönüllü ilaç denekliği yeni bir terim değil aslında. Hatta yurtdışında bu sistemin uzun zamandır kullanıldığı da bir gerçek. Hayati tehlike yaratmayacağı düşünülen ilaçlar ile ilgili araştırmalar zaten benzer şekilde devam ettirilmekteydi.İlaç denekliği yeni bir terim değil kısacası.

İlaç Denekliği İle Para

Halihazırda gönüllü ilaç deneği uygulamasına Türkiyede devam eden 3 üniversite mevcut iken , Halkalı Mehmet Akif Ersoy Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi de  ilaç deneyleri için gönüllü ilaç denekleri alınacağı bilgisini paylaştı.

Bir açıdan gönüllü ilaç denekliği ile para kazanmak mümkün. Diğer yandan , insanlar üzerinde denenmesine izin verilmiş ilaçlar için denek olmak bir anlamda da insanlığa hizmet olarak da düşünülebilir. Gönüllü ilaç denekleri ne iş yapacak? İnsan hayatını tehlikeye sokmadığı kanıtlanmış ilaçların , gönüllü insan denekler üzerinde denenmesi işlemine tabii tutuluyorlar. Denenmesi gereken onaylı ilaçlar belli miktarlarda belli zaman aralıklarında deneklere uygulanıp , ilaçların tedavi ile ilgili sonuçları kan tahlili ve benzeri yollarla araştırılıyor.

Denek olarak gönüllü olmak isteyenlere bir sözleşme imzalatılıyor, ancak gönüllü denekler isterse denek olmaktan vazgeçebiliyor. Adı geçen ilaç inceleme merkezinde ilk etapta Romatizmal Hastalıklar üzerine kullanılması planlanan ilaçlar, günde  300 TL ile 1000 TL karşılığında anlaşmaları sağlandıktan sonra alınacak deneklerde uygulanacak. Denekler tabii ki öncelikle sigortaları yapılarak , gerekli tüm tedbirlerin alındığı merkezde bu işleme tabii tutulacak.

Gönüllü ilaç denekliği başvurusu için yaş şartı ise 18 ile 55 yaş olarak belirlenmiş. Ayrıca merkezin , gönüllü ilaç deneklerinin rahatı için olanakları da geniş tutulmuş. Hastane ortamında TV,  dinlenme koltukları , klima vb. hususlar da düşünülmüş. Elbette herhangi bir olumsuzduruma karşı hemşirelerin de sürekli gönüllü ilaç deneği olanları gözetim altında tuttuğunu da belirtmeliyiz.En doğru ve güncel bilgileri , ilgili merkezlere doğrudan ulaşarak edinebilirsiniz. Sağlıklı huzurlu , uzun hayatlar dileriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here