Ana sayfa Yatırım Güneş Enerji sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Güneş Enerji sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

485
0

Güneş, dünyamızın da içinde bulunduğu sistemin merkezi kabul edilen bir yıldızdır. Güneş sistemindeki gezegenler güneşin etrafında dolaşır ve güneşin yaymış olduğu ısı ve ışıktan faydalanabilir. Dünyamızın temel ışık ve ısı kaynağı olan güneşin yaymış olduğu ışınlardan farklı şekillerde faydalanabiliyoruz.

Güneşin yaymış olduğu ışınların en önemli özelliği, farklı teknikler ile çeşitli enerji türlerine dönüştürülebilmesidir. Sürdürülebilirlik (Sustainability) açısından oldukça önemli bir yere sahip olan güneş enerjisi, karbon ayak izinin küçültülmesi için temel enerji kaynağı konumdadır. Bu yüzden güneş enerjisi ve güneş enerji sistemi hakkında cevaplandırılması gereken pek çok soru vardır.

Bu yazımızda sizler için Güneş Enerjisi Nedir, Güneş Enerjisi Sistemi Nasıl Çalışır ve Güneş Enerji Sistemleri Neden Önemlidir, Faydaları Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Güneş Enerjisi Nedir?

güneş enerji sistemleri

Güneş enerjisi ya da farklı bir isimle solar enerji, güneşin yaymış olduğu ışınlardan faydalanılarak elde edilen yenilenebilir enerjidir. Güneş ışınlarından farklı teknikler ile elde edilen enerji elektrik enerjisine dönüştürülebilir. Güneş enerjisinden faydalanmanın pek çok farklı yolu olsa dahi en basit kullanım alanı binaların çatılarına kurulan güneş enerjisi sistemleridir.

Güneş enerjisinin büyük bir kısmı hidrojenden oluşuyor. Hidrojen enerjisi ise en sağlıklı yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen hidrojen enerjisine GreenHydrogen yani Yeşil Hidrojen adı verilir. Greenhydrogen, doğal gazın buharla yeniden şekillendirilmesiyle oluşur ve gri hidrojene kıyasla %95 daha düşük karbon emisyonuna sahiptir. Yani greenhydrogen karbon ayak izinin küçültülebilmesi için hayati önem taşır.

Güneş Enerjisi Sistemi Nasıl Çalışır?

Güneşin sadece bir ışık kaynağı olmadığını söylemiştik. Dünyaya düşen güneş ışınları aynı zamanda çok yüksek bir oranda enerji de taşır. Bu enerjiyi kullanabilmek için ise güneş enerjisi sistemlerinden faydalanırız. Yani güneş enerjisi sistemleri güneş enerjisinin kullanılabilir bir enerjiye dönüştürülebilmesini sağlar.

güneş enerji sistemleri

Güneş enerji sistemleri güneş panellerinden oluşur. Güneş ışığı parçacıkları yani fotonlar, güneş panellerinin üzerine çarpar. Bu çarpma olayı gerçekleştiğinde güneş panelleri içerisinde bulunan hücrelerin elektronları hareketlenir ve atomlarından ayrılır. İletkenler güneş enerjisi hücrelerinin artı ve eksi taraflarına bağlanırsa, bir elektrik devresi oluşturulmuş olur. Böylece elektronlar bir devreden akar ve elektrik üretir. Yani hücreler panelleri, paneller ise güneş enerjisi sistemini oluşturur.

Güneş panelleri fotonlardan doğru akım (DC) elde eder. Televizyon, bilgisayar ve mutfak robotu gibi cihazlar ise alternatif akımla (AC) çalışır. Yani güneş enerjisi sisteminden elde edilen doğru akım bir evirici aracılığıyla alternatif akıma dönüştürülür ve evlerde kullanılabilir bir hale gelir.

Güneş Enerji Sistemleri Neden Önemlidir? Faydaları Nelerdir?

Güneş enerji sistemlerinin önemli olmasının en büyük nedeni yenilenebilir bir enerjiyi kullanabilmemizi sağlamasıdır. Yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasıyla karbon ayakizi küçültülebilir ve gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakılabilir.

Güneş enerji sistemlerinin tek faydası yenilenebilir bir enerji kaynağını kullanabilmemizi sağlaması değildir. Güneş enerji sistemlerinin diğer faydalarından bazıları şu şekildedir;

  • Sürdürebilir enerjiye büyük kakı sağlar.
  • Dünyamızın üzerine düşen ve tamamen ücretsiz olan bir enerji kaynağından faydalanmamızı sağlar.
  • Genel olarak kurulum ücretleri düşük olduğu için kısa bir süre içinde kendini amorti edebilir. Bu durum aynı zamanda yatırım için oldukça uygun olmasını sağlıyor.

Bu yazımızda sizler için Güneş Enerjisi Nedir, Güneş Enerjisi Sistemi Nasıl Çalışır ve Güneş Enerji Sistemleri Neden Önemlidir, Faydaları Nelerdir sorularına cevap verdik. Güneş enerjisi, diğer yenilenebilir enerji kaynakları, yenilenebilir enerji danışmanlığı ve diğer hizmetlerimiz hakkında daha bilgi almak için iletişim

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here