Ana sayfa Bankalar Günlük Havale EFT Limiti Nasıl Artırılır?

Günlük Havale EFT Limiti Nasıl Artırılır?

523
0

Havale EFT limiti, bankaların hem kendilerinin hem de müşterilerinin güvenliği açısından almış olduğu bir önlemdir. Günlük havale ve EFT limiti bankadan bankaya değişse de pek çok banka üst limiti 250.000 TL ve buna yakın rakamlarda tutar. Alt limit ise genel olarak 0.01 TL’dir. Müşteriler, havale ve EFT yapmak için genellikle mobil bankacılığı ya da internet bankacılığını tercih ederler. Belirli bir müşteri profili için, bankaların uyguladığı sınırlamalar problem yaratabilmektedir. Gün içerisinde, üst limit olarak belirlenen havale ya da EFT limitinden daha fazla gönderim ve alım yapması gereken müşteriler, finansal durumları ve banka ile ilişkileri ile göz önünde bulundurulmak şartı ile limit artırım talebinde bulunabilirler.

Limiti Artırımı Nereden Yapılır?

Havale EFT limiti için artış talebi genellikle şubelerden, müşterinin şahsi talebi doğrultusunda alınır. Müşterinin banka ile ilişkisi ve finansal durumu göz önüne alınarak bu talep onaylanabilmektedir. Talebin onaylanması tamamen müşterinin durumuna bağlıdır. Ancak kredi kartı için durum biraz daha farklılık gösterebilmektedir. Müşteri kartını düzenli kullanıyor ve ödemelerini de düzenli yapıyorsa, bu durum göz önünde bulundurulur ve kredi kartından yapılması söz konusu olan havale ve EFT işlemleri için telefon bankacılığı aracılığı ile limit artırma işlemi yapılabilir. Ancak bankalar, kredi kartından yapılan her işlemde olduğu gibi havale ve EFT işlemlerine de faiz uygulamaktadır.

Okunmalı : Günlük EFT Limiti Nasıl Artırılır?

Limit Yükseltmenin Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Havale EFT limiti artışı için talepte bulunmak demek, masrafların artışı için de talepte bulunmak demektir. Bankalar, ticaret ile uğraşan ve gün içerisinde yüksek limitli işlemler yapan müşterileri için havale ve EFT limitlerinin artış taleplerini onaylamakla birlikte, aylık sınırlamalar altında kontrolde tutmaya çalışmaktadır. Bu durum hem müşteri hem banka güvenliği için önem arz etmektedir. Bankalar, limit yükseltme işlemi için mobil ya da internet bankacılığından yapılan talepleri kabul etmemekle birlikte, gerçek kişi olduğunu görmek ve güvenlik protokolleri gereğince müşteriyi şubeye çağırmaktadır. Zira gerçek kişiler ve tüzel kişiler arasında güvenlik protokolleri ile ilgili farklılıklar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here