Ana sayfa Bankalar Günlük Havale Limiti Yükseltme Artırma Nasıl Yapılır?

Günlük Havale Limiti Yükseltme Artırma Nasıl Yapılır?

769
0

Havale limit yükseltme talebi, günlük işlem limitini yeterli bulmayan her türlü profilden müşterinin, bankalardan en çok talep ettiği işlemdir. Banka müşterisine özel olarak havale limitleri uygulayabilir.

Bankalar, kendilerinin ve müşterilerinin güvenliğini sağlamak açısından havale işlemlerine limit koymaktadır. Yani, hesaptan günlük, haftalık ya da aylık olarak ne kadar para çıkışı olacağına müşterinin kendisi değil banka karar vermektedir. Ancak bu durum, havale işlemini yüksek miktarlarla ve sürekli olarak kullanan müşteriler için özellikle sorun yaratmaktadır.

Günlük Havale Limiti

Havale limiti yükseltme işlemi, bankanın belirlediği sınırlar çerçevesinde, müşteri tarafından günlük olarak ayarlanabilmektedir. Örneğin banka, havale limiti olarak bireysel müşterilere 10.000 TL üst limit veriyorsa ve müşteri bunun tamamını bir günde kullanmayacaksa, günlük işlem limitini kendi belirleyebilmekte ve günlük işlem limiti artışını da yine kendisi yapabilmektedir. Bankanın koyduğu havale işlemi üst limitine kadar, müşteriler günlük havale limitlerini, tarayıcı üzerinden ilgili bankanın internet bankacılığı sitesi üzerinden yapabilmektedir. Bu durumda, müşteri örneğin 200 TL günlük üst limit belirlemişse, hesabından günlük 200 TL üzerinde havale işlemi gerçekleşmeyecektir. Bu limiti artırmakta düşürmekte müşterinin elinde olmakla birlikte, kendi günlük limitlerini belirleyen kişiler, siber saldırılara karşı hesaplarını ekstra güvenceye almış olurlar. Bu durumda, kişinin internet bankacılığı ele geçirilmiş bile olsa, hesaplarından 200 TL üzeri para havalesi gerçekleşemeyeceği için, müşteriler ekstra zor durumda kalmayacaktır. Ancak, kişi için belirlenen 10.000 TL limitinin yükseltilmesi isteniyorsa bunun için ilgili bankanın şubesine gidilmelidir.

Limit Artırımı ve Kısıtlama Kaldırılması

Havale limit yükseltme işlemini yapmak isteyen ve bunu bankanın belirlediği üst limit için yapmak isteyen müşterilerin ilgili banka şubesine gitmesi gerekmektedir. Banka, müşteri profilini göz önünde bulundurarak limit arttırma işlemini onaylayabilir ya da reddedebilir. Kendine günlük havale limiti koyan müşteriler ise, bu işlemin limitini arttırma için yine internet bankacılığını kullanabilmektedirler. Ancak bu kısıtlamayı kaldırmak isteyen müşterilerin, her bankada, telefon bankacılığını kullanması gerekmektedir. Telefon bankacılığı aracıyla kısıtlamayı kaldırmak için, cep telefonu numarasına gelen şifreyi kullanmak gerekir. Bu da bankaların müşterilerini siber saldırılardan korumak için almış olduğu önlemlerden bir tanesidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here