Ana sayfa Genel Güvenli İnternet Bankacılığı

Güvenli İnternet Bankacılığı

309
0

Güvenli İnternet Bankacılığı İşlemleri İçin

İnternetin hızla hayatımıza girmesi ile bankacılık işlemlerinin de internet ortamına taşınması geç olmadan gerçekleşmiştir. İnternet ortamının ise güvenilir olmaması ve yaşanan bazı olaylar kullanıcıları ister istemez internete karşı olan güvenlerini sarsmıştır. Herkes Güvenli İnternet Bankacılığı yapabilmenin peşindedir.Bu güven sarsılması olayını da fark eden bankalar bunun önüne geçmek için internet üzerinden kullanıcılarına sundukları bankacılık işlemleri platformunu daha da güvenli hale getirmişlerdir.

Güvenli İnternet Bankacılığı için neler yapılmalı?

“Güvenli İnternet Bankacılığı için ne yapılır?” sorunuzun cevabına geçelim şimdide.Bunlardan dikkat etmeniz gereken hususlar elbette vardır. Mesela en basitinden alışveriş yapacağınız sitede eğer kredi kartınızı kullanarak alışveriş yapacaksanız bankanız ile anlaşmalı olup olmadığına bakmalısınız ve şifrenizi isterse vermemelisiniz. Sizin kredi kartı şifreniz sadece size özeldir ve hiç kimsenin bilme hakkı yoktur.

Güvenli İnternet Bankacılığı sağlamak için Güvenliğinden tereddüt ettiğiniz bilgisayardan kredi kartı bilgilerinizi girerek alışveriş yapmamalısınız. Bu da istemediğiniz sonuçlara yol açabilir. Yaptığınız alışveriş sonrası şu kadar para hesabınıza yüklenecektir şeklinde bir mesaj ya da arama alırsanız bankanız ile irtibata geçmelisiniz. Ya bunlardan ne olacak demeyin, bu konular üzerinde o kadar fazla dolandırıcılık oyunları dönmektedir ki bazen bankalar bile bu duruma şaşırmakta nasıl önlem alacaklarını bilememektedirler. Tek önemli olan sizlerin bilinçli olması ve bankanız ile bu durumda irtibata geçmenizdir. Zaten bankalarınız sizlere bu fırsatı sunmak için atmden bile yaptığınız işlemlerde güvenlik önlemlerini artırmıştır.

Güvenli İnternet Bankacılığı için Başka bir önlem ise her farklı kredi kartı ve banka kartlarınız için farklı şifreler belirlemektir. Zira birinin şifresinin çalınması durumunda diğer kartınızın da çalınma olasılığı artmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here