Ana sayfa Halkbank Halk Bankası İban Öğrenme

Halk Bankası İban Öğrenme

825
0

Halk Bankası İban Numarası Öğrenme

            İban, bankadaki müşterilerin hesaplarının yerine kullanılacak olan ve nakit transferlerinin hatasız, hızlı ve daha az maliyet ile gerçekleşmesi amacı ile belli bir standarda uygun bir biçimde oluşturulan uluslararası banka hesabı numaralarıdır. Her bankanın kendine ait iban numarası bulunmaktadır. Bu iban numaraları ile banka işlemlerini halledebilirsiniz. Kişiye özel numaralardan oluşmaktadır iban yani her müşterinin kendine ait bir iban numarası bulunur.

            Toplamda 26 haneden oluşan iban numarasının verilen rakamları kesinlikle tesadüfi değildir. İlk 2 hanesi bankanın bulunduğu ülkenin kodunu alır. Yani Türkiye’de bulunan bir banka ile çalışıyorsanız ilk 2 hanesi ‘TR’ ile başlar. Ondan sonraki 2 hane ise Kontrol basamaklarını oluşturur. Ondan sonra gelen 5 hane ise işlem yaptığınız bankanın ‘banka kodunu’ oluşturur. ondan sonra gelen 1 hane ‘Rezerv Alanını’ oluşturur. Sonraki 16 hane ise ‘Hesap Numaranızı’ oluşturur.

            İban hayatımıza Avrupa Birliğinin düzenlemeleri sayesinde, finansal işlemleri daha da kısaltmak amacıyla girmiştir. İban numarası 33 Avrupa Ülkesinde de kullanılmaktadır. İban numarası, 33 ülkede de ayrı ayrı rakamlar içermekte ve her bir ülkenin iban numarası uzunluğu farklılık göstermektedir.

Aşağıda Almanya ve Türkiye bankalarına ait örnek bir iban numarası görüyorsunuz.

Almanya          : DE3704 0044 05320130 00

Türkiye            : TR56 00061 0 0000012990022302

Peki, Türkiye’de bulunan Halkbankası’nın iban numarasını nasıl öğrenebiliriz?

            Halkbankası İban Numarası Öğrenmek o kadar da zor bir şey değil. Basit yolları var iban öğrenmenin. Halk Bank iban öğrenme adresi olarak https://www.halkbank.com.tr/iban/iban.asp bu internet adresinden şube yerini ve hesap numarasını yazın ve iban hesapla tuşuna bastığınız zaman İban numarasını bulabilirsiniz. Bu en basit yöntemdir. 2. yöntemi aynı şekilde Halkbank müşteri hizmetlerine telefon açarak yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde sizden hesap numarası ve şube adını isteyeceklerdir. Bunlar iban numarası öğrenmenin yolları. Başka yazılarda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here